Řádíme i mimo dráhu

Dráhovou sezónu tak nějak ukončí o tomto víkendu tradiční víceboje, pro běžce je však zasloužený odpočinek v nedohlednu, jelikož se rozjíždí podzimní kolotoč běhů mimo dráhu. Navíc v této době, kdy se nad hlavou amatérského sportovního světa vznáší jako pomyslný Damoklův meč různé zákazy sportovních akcí, je každý konaný závod třeba podpořit. Proto jsme se vypravili v sobotu 20.9. do nedalekého Kouta na Šumavě, kam nás na místní běh již mnoho let zve běžecká legenda pan März, který tento běh spolupořádá a sám vyhrál jeho první ročník v roce 1976. Pan März coby aktivní závodník každoročně přijíždí na náš Běh Hůrkou pro vítěství v kategorii 70+, proto jsme rádi , že jsme mu účast oplatili, a vyrazili na tento závod s velkou tradicí, jenž se koná normálně v březnu a legendy klatovského běhu jako Karel Procházka či Jirka Přibík na něj jezdili podle svých slov rovnou z běžek. Letos byl kvůli jarním opatřením přesunut na tento krásný zářijový den. Pravda, účast byla asi o něco slabší než jiná léta a i diváků bylo znatelně méně, než známe z vyprávění, kdy jiné roky počty diváků a účastníků převyšují počet účastníků bitvy u Domažlic. Pořadatelé letos záměrně upustili do propagace v obcích svobodného Chodska, místní elitní běžci však nechyběli.

Na závod s námi vyrazila i talentovaná starší žákyně Anna Řezáčová, která měla trochu smůlu, jelikož celkový počet startujících v její kategorii byl 2. Stejně však na tom byli i žáci, a proto pořadatelé pustili žáky a žákyně dohromady, kluci však měli delší trasu. Anička závodí letos prvním rokem, přesto předvedla kvalitní výkon a na kilometrové trati na vítěznou domažlickou mílařku Lucku Kubecovou, účastnici MČR žactva, která zde ve svých 15 letech závodila asi po sedmnácté a měla drobnou výhodu znalosti trati, ztratila jen šest vteřin.

K závodu mužů jsme nastoupili v silném kvartetu o třech běžcích – Kuba Jelínek, Jirka Procházka a Vojta Koželuh. Při pohledu na nástěnku s časy historických vítězů tohoto závodu nám bylo jasné, že se zde běhá opravdu rychle a o vítězství bychom mohli bojovat jedině, kdyby si místní elita dala v půlce závodu zastávku v místním pivovaru. Kilometrový okruh zahrnující výběh koutských schodů jsme absolvovali celkem pětkrát. Na stratu nebylo slabých závodníků a chodští běžci potvrdili své kvality, přesto jsme se procpali do elitní sedmy. Třetí byl Vojta, čtvrtý Jirka a sedmý Kuba. Ve startovním poli bylo mnoho nám známých tváří, mimo jiné Ondra Váchal, který nám již dlouhá léta vylepšuje bodové zisky družstva dospělých v lize na dráze. Určitě se na tento parádní závod opět rádi vrátíme.

Výsledky Kouta

Ve středu 23.9. se v Plzni Liticích konal další závod Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje – Běh osvobození. Na tento závod vyrazili klatovští ještě ve větším počtu, zejména díky mládeži a to zaslouží pochvalu, jelikož závod nebyl úplně blízko a vlak tak taky nestaví. V nejmladších přípravkách náš oddíl reprezentovala Adélka Vondráčková, v mladší přípravce a mladších žákyních sestry Anička a Vendulka Řeřichovy. Ve starších žákyních měla tentokrát Anča Řezáčová více soupeřek než v koutě, a závod si podle svých slov velmi užila. Po Aničce se na start postavil ve své premiéře za Atletiku Klatovy starší žák Kuba Beneda. Kuba je ostřílený ze závodů dospělých v klatovské ešus lize a tím i zvyklý na násobně delší distance, přesto kilometrový závod zvládl v pěkném rychlém tempu.

Závod dospělých startoval společně s kategorií dorostu, kde jsme měli želízko v ohni -na dráze sprintera Berina „Beryho“ Ramiziho, který ukázal neuvěřitelnou univerzálnost a doběhl na tříkilometrové trati na čtvrté příčce. Všechny výkony naši mládeže v kvalitní konkurenci zaslouží pochvalu, ikdyž na stupně vítězů to tento den nevyšlo. Jediný cenný kov dne pro náš oddíl vybojoval Kuba Jelínek, který se přišel po práci proběhnout, ačkoliv měl v nohách víkendových 30 km z Vltava Runu, a nebýt toho, možná by v těsném finiši byl výše než na třetí příčce. V závodě dospělých bojoval v našich barvách i Přemek Koranda, který byl devátý.

Běhů mimo dráhu bývá obvykle na podzim velké množství, nejbližší například v neděli 27.9. jsou to slavné Běchovice, či 28.9. Železnorudsko. Doufejme, že vše dobře dopadne a závody se odehrají tak, jak mají, a my budeme moci sledovat další parádní výkony našich atletů.

foto: Bendovi (https://mirasbendas.rajce.idnes.cz),

autor: V. Koželuh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..