Klatováci vstoupili do halové sezóny dvanácti medailemi

Atletickou halovou sezónu klatovští závodníci zahájili halovým mistrovstvím Plzeňského kraje kategorií dorostu, juniorů a dospělých v pražské Stromovce, v hale Otakara Jandery v neděli 22. ledna.  Dvacetičlenná výprava vybojovala ve dvanácti disciplínách jedenáct medailí. O ty nejcennější zlaté kovy se postaraly naše dvě půvabné dorostenky Karolína Machová a Kristýna Hozmanová. Koulařka a oštěpařka Karolína Machová vstoupila do halové sezóny v kouli zcela suverénním výkonem 15,49 m, novým krajským rekordem a letošním nejlepším výkonem mezi dorostenkami, což je vynikající příslib  pro únorové Mistrovství ČR v Ostravě. Všechny Karolíniny vrhy by stačily na vítězství a tři z šesti pokusů přeletěly patnácti metrovou hranici. Kájin trenér Juraj Kudry byl s výkonem v celku spokojen, avšak v technice viděl ještě dost nedostatků, které budou chtít společně   do dalších závodů odstranit. Pokud by se tak Karolíně podařila forma a technika vyladit, mohli bychom se dočkat i vrhů přes šestnáct metrů, a to by určitě naší závodnici posunulo na mezinárodní pole atletických závodů.

Druhým želízkem v ohni, které nás nezklamalo a udělalo nám i jejímu trenérovi Lukášovi Beštovi radost, byla sprinterka Kristýna Hozmanová, která fenomenálně zvládla přechod ze staršího žactva do dorostu.  Naprosto s přehledem zvítězila ve svém rozběhu na 60 m za 7,90 s. A když tento čas vylepšila ve finále ještě o tři setiny na 7,87s, byla z toho fantastická zlatá medaile. V závěru dne si Kristý ještě zaběhla běh na 200 m, kde předvedla parádní výkon 25,88 s, což v tvrdé konkurenci stačilo na 5. místo. Obě naše výše zmíněné závodnice čeká za měsíc Mistrovství české republiky budeme jim držet palce a popřejeme jim hlavně zdraví, hodně píle a vytrvalosti v tréninku.  Toto nesmí chybět ani dalším našim nadějím v juniorské kategorii Štěpánce Hanušové a Vojtovi Chroustovi. Štěpánka si v neděli zaběhla 3000 m a mezi ženami vybojovala parádní stříbrnou medaili   za čas 11:01,28 s, ten by na účast v Ostravě mohl stačit, ale my víme, že by Štěpánka raději na MČR běžela patnáctku. Což znamená, že zkusí ještě absolvovat nějaký halový závod na této trati, aby mohla pomýšlet na její první juniorskou účast na tomto vrcholném republikovém mítinku. O vstupenku do Ostravy si jasně řekl i náš nejlepší sprinter Vojta Chroust, který sice nevybojoval žádnou medaili, ale předvedl velmi pěkný výkon v běhu na 200 m v čase 22,88 s, když obsadil 5. místo a i čas 7,38 s a 2. místo v rozběhu na 60 m jsou dobrými indiciemi pro Ostravu.

Z trenérů si nejlépe vedl Vojta Koželuh, který vybojoval stejně jako jeho svěřenkyně Štěpánka 2. místo v běhu na 3000m v čase 8:52,44 s a ve strhujícím finiši porazil Jirku Procházku, který skončil mezi závodníky Plzeňského kraje o vteřinu zpět třetí, ovšem chybou ve výsledcích mu byl připsán čas 8:57 a čtvrté místo z kraje, což bylo zjištěno až když už byl Jirka dávno doma. V ženách v běhu na 3 km Štěpánku doplnila  3. místem v kraji Nikola Hatová za 11:33,21. Vojta Koželuh ve svém nedělním trojboji ještě vybojoval stříbro ve skoku o tyči vyrovnáním osobního rekordu 310 cm a zdárně přeběhl 60 m př. Stříbrnou medaili do sbírky přidal Tobias Pour ve skoku o tyči v kategorii dorostenců a vybojoval si i účast v koulařském finále, kde skončil 7. Volně se dostáváme k bronzovým medailím, kterých naše závodnice a závodníci vybojovali hned několik. V dálkařském sektoru to zacinkalo hned 2x, a to díky závodícímu trenérovi Jirkovi Beštovi a jeho svěřenkyni Hance Hronkové a jen těsně  na medaili nedosáhla další Jirkova svěřenkyně Dagmar Řezáčová. Jirka v dálkařském sektoru předváděl vyrovnané výkony přes 6 metrů i když jeho možná nejdelší výkon byl nezdařený   a viděl červený praporek, bronz bral za výkon 637 cm. Hanka se velmi dobře srovnala   na rozběhu a většina pokusů byla na prkně bez přešlapu, nejdelší pokus 482 cm jí zařadil  na třetí místo. Dáša se naopak s rozběhem trochu trápila, opět v jejím zápisu byly křížky,  a tak mohla být ráda i za výkon 479 cm. Spokojená rozhodně nebyla, protože z posledních závodů vždy vozila výkony přes 5 m. Obě Jirkovy svěřenkyně ještě absolvovaly běžecké disciplíny a vůbec ne špatně. Hanka doběhla ve finále na 60 m na 6. místě v čase 8,45 s a Dáša obsadila celkově 5. místo v běhu na 60 m př.

Bronzovou medaili vybojoval i další Jirkův svěřenec Jan Kuchař, který prvně v kategorii dorostu běžel 400 m a zaběhl solidních 55,81s a plynule tak navázal na své sprinterské úspěchy z žactva. Honza běžel i nejkratší sprint na 60 m, kde obsadil 5. místo v čase 7,86 s. Poslední bronz vybojoval Jakub Beneda na trati dlouhé 800 m v čase 2:19,92 a potěšil tak nejen hlavního kouče vytrvalců Vojtu Koželuha. Ještě než se dostanu k poslední medaili, která byla nádherným završením celého mistrovství v klatovských barvách, tak bych rád zmínil zbývající závodníky hájící na tomto mistrovství naše barvy. Sice nedosáhli na medaile, ale jejich výkony byly parádní. V mnohých případech padly nové osobní rekordy a někteří skončili jen pár míst od medaile. Bohužel 3000 m dorostenek nedokončila Vendulka Haladová, když v prolínajícím se závodním balíku běžkyň obdržela od rozhodčích chybnou informaci o počtu kol a tak její předčasný finiš ukončil její běh, což je škoda, jelikož podle mezi časů by Vendulka bojovala o medaile, snad si tak vybrala svou porci smůly a příště dopadne vše správně. Bramborovu příčku v běhu na 800 m žen vybojovala Kateřina Chladová v čase 2:44,58 s. Koulařka a sprinterka Nela Kislingerová konečně pokořila devítimetrovou hranici v kouli a za 9,27 m brala ve finále dorostenek 5. místo a 7. místo nad překážkami. Na 5. místě ve vrhu koulí juniorů výkonem 9,89 m skončil i Martin Ruhsam, který si zaběhl ještě 200 m a štafetu. Třetí v druhém rozběhu na 3000 m v osobním rekordu skončil Vojta Opl. Pěkné 8. místo při své premiéře mezi dorostenkami brala na překážkách Kateřina Kozáková a obdobnou halovou premiéru si odbyla sprinterka Anička Potužníková v běhu na 60 a 200 m.

Posledními disciplínami byly štafety na 4x200m. Zatímco štafeta dorostenek se příliš nepředvedla, tak mužská štafeta ve složení Jiří Bešta, Martin Ruhsam, Lukáš Bešta a Vojta Chroust ukázala parádní výkon a strhla celou naši výpravu k velkým ovacím v průběhu závodu. Velmi dobře rozběhl štafetu ještě v drahách Jirka Bešta, na druhém úseku sbíhal Martin Ruhsam, který nepatrně ztratil, aby malou ztrátu Lukáš Bešta stáhl hned v úvodu svého úseku, když si bravurně poradil s šílenou předávkou soupeřů, kteří se mu připletli do dráhy. Vojta Chroust dostával štafetový kolík na 3. místě a skvělým finišem dotáhl Petřínského soupeře z Plzně, kterého předběhl a doběhl jen těsně za vítěznými Domažlicemi v čase 1:38,01 s, čímž štafeta získala dvanáctou medaili pro náš atletický klub. Lepší zakončení a zážitek na závěr jsme si nemohli přát, euforická nálada panovala ještě dlouho v autobuse. Všechny závodníky bych pochválil za parádní reprezentaci klatovské atletiky a rád bych jim poděkoval za nádherné sportovní zážitky, kterých byl tento den plný. Všem jim přeji pevné zdraví v nadcházející sezóně, hodně píle, houževnatosti, soustředění a vytrvalosti v tom co dělají a aby stále nacházeli motivaci se mučit na stadiónu a jeho okolí.

Zároveň je třeba poděkovat našim rozhodčím Radce Ouřadové, Markétě Urubové, Jaroslavu Forstovi a dvěma pomocnicím Anetce a Terce, tito všichni naši členové klubu přispěli ke zdárnému průběhu závodů, bez rozhodčích totiž závodit nelze.

Autor článku: Václav Šelmát