Holky to zvládly !

Již třetí rok po sobě bojovaly naše ženy v baráži o druhou ligu. Po pádu do oblastního přeboru v roce 2021 vybojovaly loni postup do druhé ligy, kde letos svými výkony ukazovaly, že jsou v soutěži správně, leč srážela je každé kolo slabá účast, kdy málo početné družstvo nemělo šanci a už po třetím kole v červnu bylo jasné, že si na svátek sv. Václava opět otestujeme nervy na této ošidné akci, neboť o všem rozhodnou jedny závody. Jak známo i z jiných sportů, bývá snazší udržet dlouhodobou soutěž než postoupit v jednorázové, a to platilo i nyní, o tři postupová místa se utkalo celkem 11 družstev žen.

I s dopředu avizovanou absencí nejlepší vrhačky druhé ligy Káji M. vypadlo družstvo papírově dobře, ještě pár dní před závody byla plná soupiska čítající 24 jmen, což nám trenérům až vyrazilo dech, bohužel ne nadlouho. Stejně jako v předchozích letech začaly holky pomalu a jistě odpadati z důvodu nemocí, jak už to tak každý podzim bývá. Den předem odpadly dokonce 3 závodnice a tak nakonec odjelo závodit 16 atletek. To je na naše poměry i tak slušná účast, nicméně podle startovní listiny a počtu startů dalších oddílů bylo jasné, že naše družstvo není z nejpočetnějších, navíc v našem omlazeném týmu figuroval velký počet žákyň a dorostenek, které nemohou jít tolik disciplín jako věkem ženy. My trenéři jsme nemohli dělat nic lepšího, než poskládat z původně plánovaných čtyřech štafet dvě a holkám prostě věřit. Čtyřhodinová cesta autobusem utekla jako nic a šlo se do akce. V Rumburku náš přivítal útulný stadion a letní počasí, během prvních disciplín bylo jasné, že první dvě příčky zaujmou pražské kluby Aktis a Stodůlky. Naše holky se během dne vyhouply na postupovou třetí příčku a tu udržely až do konce !

Nejvíce bodů ze všech závodnic startovního pole vyválčila klatovská raketa Kristý Hozmanová, která po druhých místech na stovce a čtvrtce vyhrála svůj třetí závod dne na dvoustovce a to je celkem 35 bodů ! Podobný počin dokázal, pokud městské kroniky nelžou, snad jen náš předseda před 40 lety. Podobně jako Kristý byla po celou sezónu oporou další dorostenka Dáša Řezáčová, která na třech skokanských disciplínách vydolovala 20 bodů. Stejný počet zapsala Nikča Hatová na dvou nejdelších bězích dne 5000 a 1500 m. Tato tři děvčata zaslouží absolutorium, neboť se během sezóny zúčastnila všech 4 kol ligy i baráže.

Další bodové žně převedly naše kladivářky, Anežka Pourová zvítězila, hostující Olča Muchová byla hned za ní, a ještě s námi holky mezi pokusy pokecaly o všem možném. Druhou hostující závodnicí byla Kája Kolbeková, která nám vyválčila 21 bodů, když coby super skokanka a diskařka se ukázala i jako skvělá finišmenka naší A- štafety. Oběma holkám moc děkujeme a vážíme si toho, že sváteční den obětovaly pro pomoc našemu družstvu ! Máte to u nás!

Nejhezčí výkon dne patrně předvedla Kačka Chladová, která kombinací disciplín popřela všechny atletické zákonitosti. Nejprve osobákem na krátkých překážkách doběhla pro pět bodů. O dvě hodiny později zaklekla do bloků na překážkové čtyřstovce a ačkoli papírově nebyla favoritkou na výhru, učebnicovým výkonem zvítězila, když prolétla tratí poprvé v životě pod 70 vteřin. Její čas 69,97 je třetí v oddílových historických tabulkách. Aby toho nebylo málo, postavila se Kačka na závěr dne i na start patnáctistovky, kterou běžela před tím jen jednou v životě, a v početném 19 členném startovním poli doběhla drtivým finišem pro další 4 body. Podobně úžasně překvapila Andrejka Pekhartová, tato tichá dívka přišla na stadion poprvé před necelým měsícem coby nadějná výškařka. To potvrdila, když na svých prvních závodech vybojovala třetí místo a to jen horším zápisem než vítězka, ovšem další body přidala i na překážkách a tyčce, když obě tyto dvě na první pohled respekt vzbuzující disciplíny zvládla po asi dvou trénincích. To je posila !

Třetí překážkářkou byla Andrejka Nushartová, která přidala cenný bodík a pak překonala sama sebe a dala i dlouhé překy. Tam už to sice na body nebylo, ty ovšem obstaralo třetí želízko v překážkovém ohni Martina Chalupová, která na dvojnásobné trati, než měla v žactvu, vybojovala cenné 4 body. Další 2 přidala před tím ve výšce. Věříme, že tato zkušenost Marťu nakopne k poctivému přístupu k tréninkům a závodům, neboť potenciál má, jen chtít. Další 4 body přidala Hanička Hronková, která se v menší únavě po úterních školních závodech prosadila v nabité dálce i stovce a byla důležitou členkou elitní štafety.

Velká pochvala patří i dalším mladým puškám. Lenča Miltová coby výškařka prokázala neuvěřitelnou univerzálnost a vybojovala 3 body na osmistovce v osobním rekordu, ačkoliv původně půlku běžet neměla a byla přihlášena jen jako rezerva, ale po onemocnění našich dvou elitních půlkařek to na ní zbylo a Léňa to zvládla ! Těžké to měly holky na hodech a vrzích, kde byla velká konkurence, Nelča Kislingerová a Kačka Matějků zde sice nebodovaly, ale pak byly platnými členkami štafet stejně jako Kačka Kozáková, která se vrátila po delším zranění a ačkoliv ještě forma není zpět, družstvo v tom nenechala. No a asi nejostřílenější závodnice Naty Kantů se vrátila dva dny před baráží z ročního soustředění ve Španělsku, ve středu si dala trénink svých tří disciplín, ve čtvrtek vstala v pro vysokoškolačku tradičních pět hodin ráno a po krátkém spánku v autobuse si dala svou tradiční přebíhačku mezi oštěpem a tyčí, kde krom osmi kvalitních rovinek mezi disciplínami vybojovala 5 bodů v oštěpu a 2,5 bodů na tyčce, přičemž musela ještě oželet 2 oštěpařské pokusy.

Za trenérský tým musíme děvčata opravdu pochválit za nasazení, protože na nich bylo vidět, že spadnout do krajského přeboru skutečně nechtějí, a ačkoliv sezóna byla dlouhá, tak spousta z nich ze sebe vymáčkla to nejlepší a udělala si řadu osobáků. Některá děvčata závodila s drobným nachlazením, méně zkušené žákyně zase překonaly samy sebe, odvážně pomohly družstvu, a vlastně si tu druhou ligu uhájily pro sebe, neboť příští rok to už pro ně bude standard. Moc gratulujeme a příští rok pokud baráž, tak jedině o 1. ligu !

Trenéři Lukáš, Jiří, Vojtěch

Výsledky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..