Vendula Haladová přivezla z krajského mistrovství v krosu medaili !

Vendy Haladová vybojovala na Mistrovství Plzeňského kraje v krosu bronz

Minulý týden se lehce nadzvedla poklička omezení, jenž od října dusí amatérský i profesionální sport, a díky lehkému uvolnění některých opatření jsme byli v pondělí informováni, že v sobotu 5.12. se uskuteční po téměř dvou měsících regulérní atletická soutěž, Běh Bukovem, který bude zároveň Mistrovstvím v krosu Plzeňského kraje pro kategorie od mladšího žactva a starší. Pro klatovské atlety byl poslední závod téměř před dvěma měsíci domácí Běh Hůrkou, po kterém zasáhl české sportovní nebe lockdown, a tak se klatovští atleti všech kategorií udržují již druhý měsíc individuálním tréninkem.

Tato informace bohužel nevlila závodnickou krev do žil všem našim potencionálním běžeckým želízkům, což je vzhledem k aktuálnímu závodnímu půstu škoda. Naštěstí zájem závodit projevili talentovaní žáci Vendula Haladová a Jakub Beneda, ke kterým se přidali dospělí závodníci/trenéři Jiří Procházka a Vojtěch Koželuh, a tak se náš klub vydala reprezentovat čtyřčlenná minivýprava. Jelikož nyní i kvůli opatřením teprve začínáme přípravu na další sezónu, o které ovšem nevíme, zda vůbec bude, na závody, jakožto zpestření tréninku, jsme se velmi těšili.

Krajské mistrovství v krosu se letos mělo konat v Bělé nad Radbuzou, leč v dubnu i na druhý pokus v říjnu se kvůli vládním nařízením nemohlo uskutečnit. Nakonec se krajský šampionát odehrál v jiném místě, v Plískově u Zbiroha v rámci tradičního Běhu Bukovem. Závodní půst se pozitivně projevil na účasti, tudíž v mládežnických kategoriích stálo na startu mnohdy i přes 20 běžců. Na mladé závodníky čekal na travnaté louce s výhledem na místní dominantu vrch Radeč náročný, zhruba 700 m dlouhý okruh, přičemž téměř polovinu okruhu zahrnovalo dlouhé táhlé stoupání, druhou polovinu logicky seběh.

Vendy i Kuba jsou sice ostřílenými závodníky ze závodů klatovské ešus ligy, kde zápolí s dospělými běžci v náročných krosech o distancích v průměru okolo 5 km, nicméně k naší atletické partě se přidali až v letošním roce, a tak je zde čekala jedna z prvních konfrontací s vrstevníky, kteří však již disponují rychlostí a zkušenostmi z kratších závodů na dráze.

Jednotlivé mistrovské kategorie startovaly vzestupně dle věku, ihned po doběhu byly vyhlašováni tři nejlepší. Hned ve druhém běhu dne v kategorii mladších žákyň se na start postavila Vendy. Tato kategorie měla před sebou dva okruhy, tj.1530 metrů a zároveň se na startovní čáře tísnilo nejpočetnější startovní pole celého dne o počtu 23 závodnic, na naší Vendy dokonce zbylo na startu  místo až ve druhé řadě. Nicméně start v krosových bězích nebývá většinou rozhodující, a tak se startovní pole záhy roztrhalo. Vendy se v prvním kole držela okolo 6. místa s relativně malým odstupem od bronzové pozice. Dívky na prvních dvou pozicích se utrhly startovnímu poli, ale skupina za nimi slibovala pěkný souboj o bronz. A v něm se k naší velké radosti nejlépe vedlo klatovské závodnici. Vendy v dlouhém stoupání druhého okruhu zkušeně zaútočila a dostala se před 3 závodnice na třetí místo, nicméně soupeřky byly stále v kontaktu. Vendy však stupňovala tempo a krásným zrychlením v cílové rovince dokázala odrazit i pěkný útok finišující závodnice domažlických Mílařů. Vendy tak ve hned při své premiéře v závodě pod hlavičkou českého atletického svazu vybojovala krásnou bronzovou medaili ! Vlastně dvě, jelikož vždy bylo vyhlašováno pořadí závodu, a poté i pořadí atletů v rámci mistrovství Plzeňského kraje, jelikož na závodě se objevovali i závodníci z pražských a jiných klubů.

Vendy při závodě mladších žákyň

Po Vendulce se na startovní čáře objevil Kuba společně devatenácti soupeři v kategorii starších žáků, na které čekaly tři okruhy a celková distance 2250 m. Startovní pole patřilo k nejnabitějším, když minimálně pět chlapců si letos zazávodilo na mistrovství republiky na dráze této kategorie, a tak bylo jasné, že napodobit Vendulčin úspěch bude velmi těžké. Favorizovaní borci ze Stříbra a Plzně potvrdili svou kvalitu a startovní pole se ihned po startovním úprku roztrhalo, kdy vpředu byla větší skupina favoritů, poté běžel osamocený Kuba a s odstupem za ním další skupina zbylých závodníků. A tak přes početné startovní pole si Kuba zazávodil sólo závod, když vydržel své nastavené tempo všechny tři okruhy a ačkoliv některé soupeře odpadnuvší z první skupiny lehce stahoval, na posun v pořadí už to nestačilo, a tak obsadil při svém prvním krajském mistrovství pěkné 14. místo. Kuba ovšem bude v žákovské kategorii ještě příští sezónu, kdy se jistě pokusí své umístění vylepšit.

Kuba při závodě starších žáků

Pro dospělé kategorie nachystali pořadatelé na místním zalesněném vrchu Bukově poctivý kros, kdy jeden okruh byl změřen dvoumetrovým pásmem na přesných 4,26 km. Na výběr byly pro mužskou kategorii dvě možnosti, a to běžet buď v rámci soutěže „Mílařů“ jeden okruh, nebo dva okruhy (8,52 km) v soutěži „vytrvalců“. Nicméně, startovní pole bylo nabité v obou kategoriích, kdy kromě závodníků krajské špičky z oddílů Škody Plzeň, AC Domažlice či Baníku Stříbro se na startu kdovíodkud vynořilo i několik běžců reprezentujících pražskou Duklu, kteří to ale z Prahy měly podobně daleko jako my z Klatov. Někteří z těchto závodníků zde očividně testovali formu na Mistrovství republiky v krosu, které by se mělo konat (pokud opatření dovolí) další sobotu 12.12.

První se na trať vydali „mílaři“ a mezi nimi i Jirka, který se k běžeckému tréninku zvolna vrátil teprve před měsícem po operaci ramene. Na trase pořadatelé nalíčili několik technických seběhů, kde Jirka raději volil opatrnější strategii, aby se vyhnul pádu, přesto se celý závod držel v popředí a nakonec vybojoval celkově pěkné šesté místo, kdy mu k bronzu v rámci krajského mistrovství chybělo „jen“ 12 sekund. Celkově zvítězil mladičký Maxmilián Matolín z Dukly Praha, jenž porazil všechny běžce Plzeňského kraje.

Start závodu mužů – mílařů, juniorů, juniorek a žen. Atletičtí experti s dobrým zrakem nepřehlédnou v davu běžců našeho Jirku Procházku a také zamrzlou vodní nádrž.

Podobně tomu bylo i v závodě na dva okruhy, kde triumfoval též atlet Dukly Praha, český reprezentant ve stýplu Jáchym Kovář, který vylepšil rekord závodu o více než minutu, a druhému závodníkovi, největšímu českému běžeckému talentu Kubovi Davidíkovi ze Stříbra nadělil přes dvě minuty. Vzhledem k výkonu vítěze lze tohoto atleta považovat za možného aspiranta na zlato na zmiňovaném blížícím se MČR v krosu příští víkend. Třetí skončil závodník Škody Plzeň Tomáš Jaša, který před mnoha lety ještě jako dorostenec vypomáhal v barvách klatovské atletiky našim atletům v druhé lize. Náš čtvrtý zástupce v sobotních kláních, Vojta, zaostával za nejlepšími již od startu, kdy skupina nejlepších vyběhla prvních 500 metrů do 8%ho stoupání asi tak za minutu dvacet, a do cíle dorazil na osmém místě se ztrátou přes 4 minuty na vítěze.  

My chlapi jsme sice žádnou medaili nezískali, ale končit s atletikou kvůli tomu zatím nebudeme 🙂

Náš daleký výlet hodnotím jako velmi dobrou zkušenost pro naše mladé závodníky a zároveň věřím, že příští sezónu na tuto akci vyrazí mnohonásobně větší počet našich talentovaných atletů a atletek. Za celou klatovskou atletiku gratuluji Vendy Haladové k parádnímu úspěchu, za kterým stojí především individuální trénink samotné Vendulky, jelikož s námi trénuje teprve krátce. Vendy i Kubovi přeji do další atletické kariéry spoustu radosti z tohoto krásného sportu.  

Autor článku: Vojtěch Koželuh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..