Tažení na Stříbro

   Dopadlo to dobře. Co dobře! Výborně!!! Kluci postoupili na mistrovství Čech do Chebu a holky si dělaly osobáky jeden za druhým. Taková byla sobota 2. září ve Stříbře. Kluci si pověsili stříbrnou medaili na krk a skoro zařízli Škodovku, Terka Hromadová se stala královnou sprintu, tak si to pojďme popsat.                                                                                                                                                                       

Když jsme jeli minulý rok z Mistrovství Čech z Prahy, říkal jsem klukům v autobuse, „ Jestli   u toho vydržíte, tak příští rok musíme mistrovství Čech opět vybojovat“. Takže. Všichni vydrželi, ani jeden neodpadl a ještě se všichni zlepšili o sekundy, centimetry a metry. Navíc jsme posílili  o Michala Hampla, Ondru Slivoně, Vítka Beštu, Donarta Ramiziho, Víťu Bartoše a Martina Necudu  a hostujícího Jakuba Čadka. Takže team jako bejk. Do posledního kola kluci nastupovali s jedním třetím místem z 1. kola, jedním 2. místem z 2. kola a bylo nutné být druzí, protože Stříbro si brousilo zuby na postup stejně jako my a to do toho mohl promluvit ještě Sportaktiv Horšovský Týn.

Rozkaz zněl jasně, vydej ze sebe všechno, podej co nejlepší výkon a s fňukáním za mnou nechoď. A dobrý. Kladiváři začali zostra. Radek Němeček 2. místo 29,71 m a Marin Jáchymovský 3. místo 29,69 m a to kdyby věděli, že jsou od sebe 2 centimetry, tak by v těch posledních pokusech vypotili oba hody přes třicet, ale určitě si je nechali na příští týden! V 11:00 začal hlavní závod na ploše a tři disciplíny 100 m př. kluků, oštěp holek a smíšená tyčka. V tyčce jsme měli lídra kraje Vojtu Bartoše, který tentokrát jen na pokusy s třemi metry skončil na 2. místě a bronz bral tyčkařský nováček a další příslib v této disciplíně Tomáš Nushart. Tomáš rozhodně v sobotních závodech prokázal svojí všestrannost, protože kromě bronzu z tyče za 240 cm, obsadil 7. místo v oštěpu v osobáku 28,85 m a 8. místo v disku za 26,19 m, takže dvě vrhačská finále a to se počítá!

Na startu stovky překážek se představil Ondra Slivoň a na poslední chvíli dobíhal Martin Jáchymovský z kladiva. Sázky na tribuně. Tadeáš sázel na Ondru. Já jsem říkal, že pokud se Martin nerozseká na překážkách, tak Ondru zařízne, protože měl od soustřeďka víc natrénováno. A jak to dopadlo? Martin po druhé překážce běžel na druhém místě, ale půl překážky před Ondrou až na předposlední překážku, kterou kolenem rozkopl, hodil parakotoul a ještě doběhl celkově 6. Takže Tadeáš sázku vyhrál, protože Ondra doběhl v osobáku 16,06 s na 2. místě, ale já smekám i před Martinem za to, že se hned zvedl a doběhl a přinesl 7 bodů pro tým. Tomu říkám chlapáctví a ani nefňukal, spíš si nadával. Marťas si to pak vynahradil na kouli, kterou vyhrál výkonem 12,66 m a je dalším adeptem na republiku jednotlivců. Ondra se ještě představil na dlouhých překážkách, kde doběhl „ až čtvrtý“, protože mu nevycházel krok mezi překážkami, tak doufám, že tento týden poladíme a o víkendu to bude zase čas pod 30 s.

V oštěpařském sektoru se nám představily naše nejmladší oštěpařky Lucka Chalupová a Sofinka Kislingerová. Lucka si při své premiéře hodila osobák 21,16 m a o kousek jí uteklo finále a Sofča si vylepšila osobák o 2 metry. Obě holky mají potenciál házet daleko za 20 m, ale je to o tréninku, oštěp je technická disciplína, která potřebuje spoustu času a tréninku. S citem pro oštěp se musíte buď narodit nebo ho musíte získat tím, že se vyházíte opakovaným házením. Tohle by vám potvrdili Tomáš s Michalem, Tom má pro oštěp vyloženě cit a Michal obrovskou ránu v ruce, ale osobák 34,53 m si dal až posledním pokusem, který docela solidně trefil do vlákna a na vyhecování od Toma se na to konečně rozběhl. I od chlapců se máme na co těšit!

Terminátora Tadeáše Kalounera jsem si chtěl nechat nakonec, ale sprinty se začaly běhat hned po překážkách a tak vstupují do soutěže naši další hrdinové Tadeáš Kalouner  a hostující Jakub Čadek. Chlapci jasně vyhráli své rozběhy na 60 m a my se mohli těšit na souboj  na nejkratším sprintu, který nakonec vyhrál Kuba za 7,25 s těsně před Tadeášem 7.34 s.  No, ale králem sprintu v plzeňském kraji je jasně Tadeáš, vždyť on si před finálem 60 m doběhl pro 1. místo v běhu na 300 m za 39,77 s, sice se trochu šetřil a jen si svoje vítězství pohlídal. Ale dokážete si představit, že si pošetříte síly v čase pod 40 sekund, já tedy ne. Takže, když nám s Vojtou Tadeáš říkal před stopadesátkama, že už ho „docela bolej nohy“, tak jsme mu říkali, ať to neběží naplno, jenom na nějaké body, ať se hlavně nezraní. Jenže když vyběhl první ze zatáčky, tak mi bylo jasný, kdo proletí cílem jako první v čase 17,84 s.  Tadeáš pokud bude zdráv, tak je jasný účastník republiky žáků v Břeclavi a moc se na jeho závody těším, protože to co předvádí na tartanu je úžasné představení! 

Ale pozor, já se tady rozepisuji o Tadeášovi, ale my máme novou královnu sprintu. Jak to? Jak jinak byste nazvali vítězku šedesátky Terezku Hromadovou za 8,34 s a tahle štíhlá nenápadná dívenka si jen tak ve čtvrtém rozběhu na stopadesátce doběhla pro druhý nejrychlejší čas za 20,74 s. Je vám jasný, že kdyby běžela v prvním nejrychlejším rozběhu, tak to vyhrála. Mně to teda jasný je! Tak tady se máme taky na co těšit. Trochu mi připomíná naší sprinterskou jedničku Kristý Hozmanovou. To znamená, příští rok vydržet v tréninkovém tempu, (protože Terezka fakt poctivě trénuje a je vidět, že se na soustředění v Sušici vůbec neflákala, ani nešetřila), a republika je jistá. Na šedesátce doprovázely Terku ještě Kačka Matějková, Lucka Chalupová a Sofča Kislingerová. Káťa  a Lucka se přes rozběhy probojovaly do finále B a ukázaly, že klatovské holky sprinty umí. Lucka ještě vyhrála svůj rozběh na 300 m a skončila celkově 5. A opět dost možné, že kdyby běžela s někým v rychlejším rozběhu, mohla sahat i po medaili. Kačka po skvělém výkonu ve finále B, kde skončila  2. s časem a novým osobákem 8,74 s, se probojovala do finále v kouli, kde skončila pátá s výkonem 9,48 m. Asi nejvíc jsem se těšil na Káti výkon v disku, ale bohužel měla tři nezdařené pokusy, tedy tři křížky. Přičemž poslední pokus dolétl za 25 m, což by na finále bohatě stačilo, ale padl na bílé vymezení výseče, takže křížek. A pomalu se dostáváme k vrcholu závodu, a těmi byly vrhy, ale těm ještě předcházel skok vysoký, kde jsme měli čtyři výškaře. Nejlépe se dařilo Michalovi Hamplovi, který vybojoval bronz za 163 cm, na 5. místě se 151 cm skončil benjamínek Víťa Bartoš, ne nemýlíte se, je to mladší bratr Vojty.  Na body dosáhli i Martin Necuda 141 cm 8. místo a Donart Ramizi 136 cm 10.

Už trochu jsem naznačoval, že se nám dařilo ve vrzích a koulaři to potvrdili, již zmiňovaným vítězstvím Martina Jáchymovského, 3. místem Radka Němečka v novém osobáku 11,19 m a do desítky se vešel ještě Martin Necuda s 9,09 m. No a na poslední technickou disciplínu jsme se šli koukat s Vojtou Koželuhem společně. Diskaři se rozházeli z klece a my jen lehce korigovali techniku našich svěřenců.  Po prvních pokusech bylo jasný, že kluci mají chuť a tak jsme měli velkou radost,      že se všichni tři dostali do finále. Moc mě potěšil Radek Němeček, který si vytvořil další nový osobák 35,03 m a jen potvrdil výkon ze soustředění, kde dělal neuvěřitelné pokroky. Ráďa skončil 3. před Michalem Hamplem na 5. místě, který poslal disk do vzdálenosti 28,77 m, s čímž nebyl úplně spokojen, protože umí za třicet, ale i tenhle chlapík prokazuje své skvělé vícebojařské předpoklady. O Tomovi Nushartovi a jeho 8. místě za 26,19 m již byla řeč. Většina kluků jsou tak všestranní atleti, že máme vždycky problém jim vybrat jen ty tři disciplíny, někteří bych jich mohli jít tak pět. Proto se strašně moc těším na oddílové Klatovské víceboje, které by měly proběhnout 30. září a 1. října, kde bych strašně rád viděl závodit všechny kluky. Proč píšu „měly by“, protože by kluci mohli postoupit ještě na MČR družstev a to je právě zmiňovaný víkend. Tak uvidíme. Našim svěřencům za předvedené výkony děkuji, děkuji jim za parťáctví a zpívání v autobuse a těším se příští víkend do Chebu. A kdo by naše borce a krásky chtěl vidět v akci, tak může přijít na již zmiňované víceboje, které se doufám uskuteční, když ne v daném termínu, tak ještě o týden později. Atletice zdar!!

autor článku: Václav Šelmát

Výsledky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..