Stříbro Karolíny Machové z koule na dorosteneckém MČR

O víkendu 18.-19. června se na ostravském stadionu, kde se pořádá i prestižní Zlatá tretra, konalo mistrovství České republiky dorosteneckých a juniorských kategorií. Náš oddíl měl na tomto mistrovství tříčlenné zastoupení – Karolínu Machovou, Štěpánku Hanušovou a Vojtu Chrousta.

Nejúspěšnější z tohoto tria byla Kája Machová. V sobotním programu se představila v soutěži hodu oštěpem, ve které obsadila 10. místo výkonem 40,60 m. Oštěp je velmi technicky náročná disciplína, a i nejmenší detaily zde mohou rozhodovat. Káje se bohužel ani jeden ze tří pokusů nepodařil podle svých představ, o to více jí mrzelo, že bronzová medaile se brala za výkon, který již Kája v letošní sezóně hodila. I tento nezdar mohl Káju namotivovat k tomu, že v nedělním závodu ve vrhu koulí vybojovala fantastickou stříbrnou medaili mezi dorostenkami. Tří kilogramové náčiní poslala nejdále hned v první sérii, a to do vzdálenosti 14,50 m. Tento výkon dával velkou naději na medaili, neboť se jednalo o Káji osobní rekord a sama věděla, že v letošní sezóně dále vrhla pouze vládkyně mládežnické koule posledních let a letošní lídryně evropských tabulek Martina Mazurová, která celou soutěž vyhrála v rekordu mistrovství výkonem 17,02 m. Kája se v dalších pokusech snažila ještě zlepšit, ale po tak skvělém prvním pokusu bylo obtížně se zkoncentrovat a vyladit optimálně techniku. Nakonec byl ale boj o stříbro velmi dramatický, jelikož v poslední šesté série se vzepjala k osobnímu rekordu do té doby třetí Žaneta Pivcová, pro níž na neštěstí dopadla koule do vzdálenosti 14,49 m, a Kája se mohla začít radovat.

V sobotním programu se dále v našich barvách představila Štěpánka Hanušová v běhu na 1500 m mezi dorostenkami, v němž vylepšila své umístění z předchozího mistrovství na hezkou 8. pozici v čase 5:01,67. Tento výsledek všichni bereme všemi deseti, neboť posledních čtrnáct dnů před šampionátem Štěpku bolel kotník a byla ráda, že může vůbec chodit, ale ukázalo se, že příprava na tuto sezónu byla tak kvalitní, že ani čtrnáctidenní výpadek bez běhání nemůže Štěpku zastavit.

Pánskou sekci klatovské atletiky hájil Vojta Chroust na nejkratších sprinterských distancích. V sobotu se Vojta představil na 100metrovém sprintu, o kterém bych raději pomlčel, jelikož čas a výsledné pořadí bych si musel vymyslet, protože ve výsledcích svítí DQ. Vojta věděl, že na postup do finále si bude muset značně vylepšit osobní rekord, a proto se pokusil o perfektní start s vyběhnutím přesně do výstřelu, což se mu stalo osudovým. Možná i tato negativní zkušenost Vojtu nakopla druhý den k tomu, že ukázal soupeřům na 200 m, že je skutečně rychlíkem. O tom, že si Vojta zaběhne osobák jsem nepochyboval, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že ho zlepší o více než 0,6 desetin na čas 22,15 s, což je nový klatovský oddílový dorostenecký rekord a dá se považovat i za absolutní oddílový rekord mezi muži měřený elektrickou časomírou. Tento čas rovněž znamenal, že se Vojta zařadil i mezi kandidáty na některý z cenných kovů, ale rozdíly mezi soupeři byly naprosto minimální a šlo jen o to, komu to ve finále nejvíce sedne. Bohužel v tropickém odpoledni se Vojta trochu „uvařil“ a ve finále to znamenalo krásné 6. místo.

Celé mistrovství považuji za velmi vydařené, jelikož čtyřmi umístěními v TOP 10 v České republice a jednou stříbrnou medailí se nemůže pochlubit příliš mnoho atletických oddílů podobného rozsahu členské základny. Nezbývá než všem poděkovat za předvedené výkony a popřát jim mnoho sil do dalšího trénování a mnoho vylepšených osobáků a umístění na celonárodních akcích.

Autor: Lukáš Bešta