Štafetový pohár – okresní kolo – Klatovy 30.4.2019

30. dubna se na klatovském stadiónu pod Hůrkou uskutečnilo okresní kolo štafetového poháru základních škol. Závodu se za poměrně solidního počasí zúčastnilo 9 základních škol klatovského okresu (ZŠ Klatovy Tolstého, ZŠ Horažďovice Komenského, ZŠ a MŠ Železná Ruda, ZŠ Klatovy Plánická ul., ZŠ Sušice Lerchova, Masarykova ZŠ Klatovy, ZŠ a MŠ Dolany, ZŠ Pačejov, ZŠ a MŠ Bezděkov). Uspořádání okresního kola se zhostila ZŠ Klatovy Plánická ulice a rozhodčí z atletického oddílu Atletika Klatovy. Celkem se o plynulý chod závodu staralo 13 rozhodčích a 14 pomocníků z řad žáků školy. Při prezentaci škol byly všem učitelům vydány startovní čísla, náramky, píšťalky a propagační plakát. Po dokončení změn nahlášených při prezentaci, byli závodníci vyzváni ke společné rozcvičce. Ta probíhala v režii žáků ZŠ Klatovy Plánická ul., kteří si samostatně nebove dvojici rozebrali závodníky jednotlivých škol k rozklusání a rozcvičce. Tak se mohli doprovázející učitelé zúčastnit porady, kde byli informováni o průběhu závodu. Po rozcvičce následoval slavnostní nástup a zahájení závodu. Závod byl zahájen štafetou 8x100m 1.-3. tříd a doplňkovými disciplínami, hodem medicinbalem a skokem dalekým z místa kategorie 4.-5. tříd. Žáci mladší kategorie odběhli tři rozběhy, ve kterých spolu závodily vždy tři školy. Po skončení doplňkových disciplín v kategorii starších došlo k výměně mezi sektory a ke štafetám 8x100m se rozběhli žáci 4.-5. ročníků. Mladší kategorie se pustily do hodu medicinbalem a skoku dalekého z místa. Dříve, než se žáci pustili do posledních bojů ve štafetách 8x200m, byli vyhlášeni vítězové doplňkových disciplín. Školy byly postaveny do finálových bojů podle průběžného pořadí. Už po doběhu štafet bylo jasné, že ZŠ Klatovy Tolstého ul. si jasně třemi vítězstvími v jednotlivých štafetách vybojovala celkové vítězství. O stříbrné medaili nebylo také pochyb, protože tu vybojovala škola ZŠ Horažďovice Komenského, také třemi druhými místy. Proto největší souboj byl nakonec sveden o poslední sadu medailí. Po velmi vyrovnaném souboji nakonec zvítězila ZŠ a MŠ Železná Ruda  před domácí ZŠ Klatovy Plánická ul. a vybojovala tak bronzovou medaili.  Při závěrečném vyhodnocení byli závodníci dekorováni samotným krajským garantem této soutěže Mgr. Miroslavem Neuwirtem, který mezi vítězná družstva rozdělil tři poháry, 4 sady medailí a 9 diplomů. Akce proběhla za velmi příjemné atmosféry a bylo na dětech vidět, jak moc závody prožívaly. Nejenom děti, ale i paní učitelky závody zdravě prožívaly a fandily, tím byly velkou oporou svým žákům a byly i velkou oporou organizátorům. Z pozice ředitele závodu, bych ještě rád pochválil a poděkoval všem, kdo se podíleli na přípravě a realizaci závodu, tedy rozhodčím z oddílu Atletika Klatovy a žákům ZŠ Klatovy Plánická ul. Bez jejich pomoci a báječnému přístupu k celé akci si nedokáži uspořádání takového závodu ani představit a strašně moc oceňuji jejich obětavost a spolehlivost. Moc jim všem děkuji.