MČR v krosu s trojí klatovskou účastí a jednou medailí

V sobotu 26.11. se konalo na místním fotbalgolfovém hřišti na vrchu Dymník Mistrovství republiky v krosu juniorů a dospělých. Mlhavé počasí, zima, větrný kopec a mírný déšť přinesly vytvořili dokonale tvrdé krosové podmínky.

Již po páté se letos v rámci MČR dospělých (žactvo a dorost mají MČR jednotlivců na jaře) konaly doprovodné závody štafet krajských výběrů v kategoriích ml. žactva, st. žactva a dorostu. Všechny kategorie běžely 4×1 km, vždy 2 dívky a 2 kluci, taktika výběru pořadí běžců byla na strategii jednotlivých týmů. Právě v nejstarší kategorii měla Atletika Klatovy svoji zástupkyni Štěpánku Hanušovou, která skvěle zvládla svůj úsek a pomohla vybojovat štafetě Plzeňského kraje bronzovou medaili. V týmu se Štěpánkou závodili domažličtí Michal Pergler a Hozna Riegel (ACDO) a Lucka Kubecová z Mílařů. Štěpánka tak navázala na loňskou účast Vendulky Haladové, která loni v krajském výběru za st. žactvo vybojovala stříbrnou medaili. Pro Štěpánku to byl patrně poslední oficiální závod pod ČAS v kategorii dorostu, kde díky svému vzornému přístupu k tréninku udělala obrovský atletický progres, stala se oporou družstva žen, mistryní přilehlých 3 krajů a také se zúčastnila dvou MČR jednotlivců na dráze. Do halové sezóny již vstoupí jako juniorka. Přeji Štěpánce do dalších let stále radost z atletiky, pevné zdraví a také trochu sportovního štěstí, které ji v některých momentech letošního roku chybělo.

Výsledky

V závodě mužů „Mílařů na 4 km“ se představila dvojice našich běžců Jiří Procházka a Vojtěch Koželuh, naposledy běželi klatovští závodníci na MČR v krosu v roce 2018 v Kostelci u Stříbra. Na úzké startovní čáře se tísnilo 50 borců a na úzké trati byli klatováci startující ze zadních řad lehce zavřeni, a během závodu se postupně stále posouvali kupředu. Skvěle zazávodil Jirka, který se po letošní famózní dráhové sezoně a dvou silničních MČR (půlmaraton, Běchovice) na třetím svém mistráku v životě vybičoval k parádnímu výkonu. Probojoval se do skupinky bojující na hranici první desítky až 15. místa. V závěru skvěle vystupňoval tempo a doběhl do cíle na krásném 11. místě, na top 10 mu scházela pouze jedna „mizerná“ vteřina. Vojtěch doběhl s odstupem přibližně 20 vteřin na 19. místě.