Zlato pro Karolínu Machovou ve vrhu koulí z halového MČR

O víkendu 25.-26.2. se v ostravské hale uskutečnilo Mistrovství České republiky dorosteneckých a juniorských kategorií. Klatovská výprava zde nakonec měla „pouze“ tři zástupce.

Největšího úspěchu, dle očekávání, dosáhla Karolína Machová ve vrhu 3 kilogramovou koulí v kategorii dorostenek. Kája, jakožto vládkyně průběžných českých letošních tabulek, byla pasována do role jasné kandidátky na zisk zlaté medaile již před mistrovstvím, obzvláště když vedla tabulky o více než jeden metr. Forma Karolíny byla obrovská, v posilovně si v posledních týdnech přípravy vylepšila PR (osobní rekordy) na všech možných cvicích, den před závodem létala koule v rozcvičení do velmi slušné vzdálenosti, ale samotný závod je vždy něco trochu jiného. Od prvního pokusu sice Kája v závodě vedla, ale byla na ní patrná určitá nervozita a technicky to nebylo úplně podle představ. Pokusy okolo 14 metrů neodpovídaly Káji možnostem, i když pokus z druhé série 14,77 m vypadal, že by snad mohl na zlato stačit, ale přesto dával možnost Káji soupeřkám stále zabojovat o nejvyšší post. A to se přesně stalo v poslední sérii, ve které doposud druhá Alexandra Kollárovičová vylepšila svůj osobní rekord na 14,91 m, a odsunula Káju na druhé místo. Jenže Kája jako největší bojovník roztleskala celou ostravskou halu a pod mnoha motivačními pokřiky jejího trenéra Jury Kudryho a nás všech okolo se vybičovala k parádnímu, i když technicky ne dokonalému, pokusu do vzdálenosti 15,46 m, kterým si jednoznačně o více než půl metru vzalo zlatou medaili zpět. Tak má vypadat správný bojovník, i když se úplně nedaří, je potřeba se vzchopit a dát do toho úplně vše a věřit, že na to má.

Druhou zástupkyní v barvách klatovské atletiky byla v běhu na 3000 m juniorka Štěpánka Hanušová, která nakonec finišovala ve výborném osobním rekordu 10:55,92 minut na 8. pozici. Štěpka se sice považuje za mílařku, ale na této trati dlouho figurovala pouze v roli první náhradnice (i když by nakonec byla do soutěže také připuštěna). Nakonec se ukázalo, že zvolit dvojnásobnou distanci nebylo vůbec špatné rozhodnutí. Uvidíme v budoucnu, na které vzdálenosti se Štěpánce více zalíbí. Potenciál má bezpochyby na obou vytrvaleckých tratích.

Třetí do party byl juniorský sprinter Vojtěch Chroust, který se představil v běhu na 200 m. Očekávání Vojty byla v posledních týdnech před republikou velká vzhledem k tomu, že na loňském venkovním mistrovství se dokázal probojovat až do finále, ale bohužel v posledním týdnu před šampionátem ho zastihla nějaká viróza a běžet dvoustovku s kašlem a ucpaným nosem moc dobře nejde, a proto výsledný čas 22,70 s se dal očekávat. Ve výsledku to znamenalo 3. místo v rozběhu a celkové 12. místo.

Onemocnění a zranění se nevyhnulo ani loňské žákovské mistryni republiky na 150 a 300 m Kristýně Hozmanové, která by letos již mezi dorostenkami jistě bojoval při nejmenší o finále na 60 a 200 m, ale její zdravotní stav jí nakonec nedovolil s námi do Ostravy ani odcestovat. Věříme, že si vše vynahradí v letní sezóně.

Děkujeme všem za reprezentaci a přejeme mnoho úspěchů v letní sezóně.

Autor: Lukáš Bešta