Vytrvalci poměřili síly na MČR v přespolním běhu

Jelikož se letos mistrovství České republiky v přespolním běhu konalo v lokalitě až vyzývavě blízké – Alfrédově nedaleko Stříbra, vyrazila tam též čtyřčlenná výprava našich atletů a atletek, aby poměřili síly s absolutní českou vytrvaleckou špičkou a zároveň si užili atmosféru velkého závodu. Za přítomnosti dvou našich zkušených trenérů, natěšených soupeřů, několika desítek nadšených diváků a štábu České televize na ně čekal dvoukilometrový okruh vytyčený na mírně se svažující travnaté louce. Povrch trati byl nečekaně tvrdý, což společně s rovinatým profilem nahrávalo rychlým dráhařům z extraligových či prvoligových oddílů.

Nejprve se na závodnicky nejobsazenější 4km dlouhý závod vydali muži-mílaři, kde v 45hlavém poli hájilo klatovské barvy duo Jakub Jelínek, Vojtěch Koželuh, které má bohaté zkušenosti z lokálních krosových závodů v rámci Ešus ligy. Vědomi si papírových předpokladů, odstartovali naši ze zadních pozic závodního pole s cílem pokusit se postupně prokousávat dopředu. Jelikož prvních zhruba 800 metrů trati byla linie trati přímá a z mírného kopce, nastal po startu skutečný úprk, při kterém se těžko dostávalo dopředu. Po obrátce v nejvzdálenějším bodě trati čekaly závodníky ostré zatáčky a několik mírných stoupání, které našim běžcům svědčilo více a mohli tak začít svádět boj o pozice. Více dopředu se nakonec propracoval Vojta, který do cíle dorazil v čase 13:10 na 18. místě, když na vítězného Jana Friše z Dukly Praha ztratil lehce přes minutu. Kuba, který je výhradně krosovým specialistou zvyklým na delší a kopcovitější tratě, se s tímto testem rychlosti popasoval na výbornou, finišoval v čase 14:22 na 38. místě.

Poté se na trať vydaly ženy, kterým pořadatelé vyměřili nemilosrdně 4 okruhy znamenající 8 km. Náš oddíl zde reprezentovala Iveta Špererová, která k zápolení v diskařském kruhu a nad překážkami přidala v letošní sezóně i běh na dlouhé tratě. Ačkoliv byla pro Ivču osmikilometrová distance poněkud delší než je zvyklá a drtivá většina startovního pole byla výkonnostně o hodně výše, zvládla trať s úsměvem v konstantním tempu na 26. místě.

Posledním zástupcem našeho oddílu byla nadějná juniorka Julie Kubátová, která se vydala stejně jako mílaři na dva okruhy znamenající distanci 4 kilometry. Opět se zde představily jen ty nejlepší a nejzapálenější běžkyně z řad juniorek, pro které byl běh louce v chladném počasí radostí. Julča zkušeně zvolila rozumné tempo a v prvním okruhu se držela v tříčlenné skupince, kterou díky zrychlení v druhém okruhu nechala daleko za sebou. Bohužel závodní pole již bylo natolik roztrhané, že před Julčou žádná další početnější skupinka, ve které by Julča prodala svou rychlost ve finiši, nebyla, a tak doběhla poměrně poklidným závěrem v čase 17:22 na pěkném 25. místě.

Pro naše atlety bylo MČR v krosu nejen skvělým zážitkem, ale věřme, že i motivací do další sezóny.