Vícebojařská naděje přivezla z českého mistrovství bronz

O stejném víkendu, kdy probíhala v Klatovech pouť, tedy od 12. do 13. července, se konalo na Pražské Slávii ve Vršovicích Mistrovství České republiky ve vícebojích atletického dorostu. Nejlepší české vícebojařské naděje se zde utkali v pětiboji (mladší žactvo), v devítiboji (starší žáci), v desetiboji (dorostenci) a v sedmiboji (starší žákyně a dorostenky).  Domácí  oddíl Atletika Klatovy odcestoval do Prahy  reprezentovat v kategorii dorostenců Jiří Bešta, který před týdnem vybojoval titul mistra Plzeňského kraje s velmi slušným výkonem 5883 bodů. Tento výkon Jiřího řadil v průběžných tabulkách na pozici kolem 5. místa. Mladý, velmi skromný atlet si nedělal přílišné ambice, spíše se snažil držet dlouhodobého cíle, kterým bylo dosáhnout šestitisícové hranice, vylepšit si některé osobní výkony a vybojovat lepší než desáté místo. Protože právě desáté místo mu bylo souzené při  únorovém Mistrovství ČR v hale v sedmiboji v Praze a při MČR na dráze v kategorii dorostu v Třinci na konci června, kde vybojoval dokonce dvě desátá místa, a to ve skoku dalekém s výkonem 639 cm a ve skoku o tyči s výkonem 360cm.                                                                                                   Po první disciplíně v běhu na 100m to vypadalo, že se nepřiblíží ani k jednomu z cílů, protože průběžné 14. místo tomu nenaznačovalo. Ale na vícebojích je důležité, že závod není jedna disciplína, ale všech deset. A Jiří s každou další disciplínou postupoval pomaloučku výš. Ve skoku dalekém doskočil na metu 605 cm, což byl spíše průměrný výkon. O mnoho lepší to nebylo ani ve vrhu koulí, kde náčiní dotlačil na vzdálenost 11,27 m a posunul se tak průběžně na 9. místo. Pak však v závodě nastal zvrat a Jiří novým osobním rekordem ve skoku vysokém 187 cm skončil v disciplíně třetí. Když přidal ještě další osobní rekord v běhu na 400 m  za 53.60 s, rázem se ocitl na konci prvního dne průběžně na 6. místě s 3 122 body a jeho cíl nebyl nereálný. Teď už záleželo jen na tom zvládnout druhý den, opět se soustředit na každou disciplínu, překonat únavu z prvního dne a příliš se nenechat ovlivnit pomyšlením, že může jít i o medaile.               První disciplínu druhého dne Jiří začal dalším úspěchem, když si osobní rekord na 110 m překážek vylepšil o dvě desetiny  na 15.60 s. Sice ještě nedošlo k posunu v průběžném pořadí, ale bodový náskok soupeřů se ztenčil na pár bodíků.  Další disciplína byla rozhodující, protože Jiří sice nedosáhl na svůj osobní rekord, ale hod přes 30 metrů , resp. 31.97 m, byl 3. nejlepší  ve vícebojařském poli a posunul Jiřího na průběžné 3. místo.  Před naším závodníkem byl skok o tyči, disciplína, která byla ještě na halovém mistrovství jeho nejslabší disciplínou a ve které se Jiří zlepšil za čtyři měsíce od tohoto mistrovství o 70 cm. Jiří prokázal, že je vícebojař nejen fyzicky, ale především psychicky. Po rozeskákání  kolem poledne musel Jiří čekat na svůj první pokus téměř hodinu a i po této pauze odskákal všechny skoky až do výšky 370 cm napoprvé, což mu ušetřilo cenné síly. Jeho osobní rekord sice pokořen nebyl, ale druhý den víceboje se osobní rekordy v pořadí osmé disciplíny skáčou obtížně.  I když se po tyči před Jirku dostal jeden z jeho soupeřů, tak se mu solidním hodem 37.62 m v deštivém počasí podařilo dostat zpět na 3. místo před poslední disciplínou. Jeho náskok byl jen 8 bodů, což není ani desetina sekundy. Proto bylo nutné běžet 1500m tak, aby své dva největší soupeře Dana Bártu a Ondřeje Kopeckého  nechal na trati za sebou. Úvod běhu tomu příliš nenasvědčoval, protože Jiří se držel za oběma zmíněnými borci. To se však změnilo na hranici poslední pětistovky. Zde za to Jiří vzal, protáhl krok a běžel tak jak je zvyklý z tréninku tohoto úseku. Věděl jaké tempo si může dovolit a asi tušil, že pošetřil dostatek sil. Nejenže předběhl jeho dva největší rivaly, ale dostal se až na druhé místo, které ve finiši jen o kousek neuhájil před průběžně prvním Alešem Svobodou, který naopak bojoval s Petrem Plevou o 1. místo.  Neuvěřitelný závod byl zakončen dalším osobním rekordem, který ten starý překonal o 15 s a  měl  hodnotu 4:52,58 s. Jiří si tak během dvoudenního klání  vylepšil čtyři osobní rekordy v jednotlivých  disciplínách a vylepšil bodový stav na 5941 bodů a do vysněné hranice 6000 bodů nebo nového krajského dorosteneckého rekordu 6 055 bodů už příliš mnoho bodů nechybí.  Co je však mnohem cennější, je bronzová medaile  a  3. místo v České republice ve své kategorii.  Jiřímu musíme popřát především zdraví, vytrvalost a odhodlání ve všem, co při svém poctivém tréninku podstupuje  a aby měl stále chuť a dost motivace překonávat další osobní rekordy, mety a cíle. Jako trenér mu musím poděkovat za jeho bezvadný přístup a pogratulovat k tak výbornému výsledku.

Napsal : trenér Václav Šelmát