Vícebojaři v Nové Včelnici

Pětice našich všestranných atletů zahájila závodní vícebojařskou sezónu v Nové Včelnici, kde o prvomájovém víkendu hájili klatovské barvy na závodech ve vícebojích. V pětiboji mladších žákyň startovala Veronika Maruniaková, dále v sedmiboji žákyň Dáša Řezáčová, v devítiboji žáků Honza Kuchař a v desetiboji mužů Jirka Bešta a Vojta Koželuh.

V sobotu absolvovala celý pětiboj nejmladší naše reprezentantka. Verunka na svém prvním víceboji předvedla na svůj věk parádní výkony, například hned v první disciplíně šedesátce překážek dokázala zvítězit ve svém rozběhu, a na všech dalších disciplínách bojovala a vydala ze sebe maximum. Ve Verunčině případě nemá totiž smysl hodnotit celkové umístění, neboť Verunka spadá teprve prvním rokem do kategorie přípravek, kde se např. nestartuje z bloků, neběhají se velké překážky atd…, přesto odvážně absolvovala celý pětiboj mladších žákyň, kde jakožto suverénně nejmladší účastnice soupeřila se závodnicemi o jeden až tři roky dříve narozenými. Držím Verče palce do dalších závodů a ať jí atletika i nadále baví!

V kategorii žáků jsme měli o poznání zkušenějšího závodníka, účastníka letošního halového MČR žactva Honzu Kuchaře. Honza už měl s vícebojem zkušenosti z loňska, když už byl v Nové Včelnici s vícebojařskou výpravou loni a absolvoval naše klatovské podzimní víceboje. Letos měl Honza ve Včelnici 3 soupeře z jihočeského kraje, nakonec mu byl největším soupeřem domácí závodník. První dvě disciplíny Honzovi vyšly, v překážkách zvítězil v novém osobáku, v disku bral též první místo, když za osobákem z předchozího týdne z Klatov zaostal o pouhých 6 cm. V dalších dvou disciplínách bral druhé místo, když v oštěpu trochu zaostal za svým náročným očekáváním, ale chuť si spravil v obávané tyči, kde se mu poprvé v kariéře povedlo založit a vybojovat cenné body, ačkoliv celé jaro nebyla kvůli rekonstrukci klatovského sektoru možnost tyčku vypilovat k dokonalosti. Věřím, že do dalších vícebojů to Honzu povzbudí a v této obtížné disciplíně udělá větší progres, čímž by jeho šance ve vícebojích značně vzrostly. Druhý den Honza vyhrál 4 z 5 disciplín, ale přesto nebyl úplně spokojen, protože cítil, že v některých disciplínách bylo navíc. Ovšem je složité ve víceboji sázet jeden osobní rekord za druhým, zejména v technických disciplínách a na začátku sezóny. Honza zvítězil ve slušném čas na šedesátce, dobrý standard udržel i v kouli a v dálce, kde se sice o pár decimetrů ošidil, ale taková je dálka. Ve výšce sám cítil, že měl navíc, ovšem na závěrečném kilometru parádním finišem porazil ve vyrovnaném souboji šikovného domácího závodníka. Bohužel i kilometr by Honza uměl zaběhnout lépe, ovšem nepotvrdily se předzávodní předpoklady a běželo se pomaleji, než jsme očekávali. Ovšem bylo by složité či skoro sebevražedné pro Honzu co by sprintera jít do tempového sólozávodu na vytrvalecké trati, takže za jeho představení na kilometru jednoznačně chválím. Honza výkonem 3430 bodů zvítězil o více než 400 bodů, k čemuž mu za všechny příznivce klatovské atletiky gratuluji ! Zároveň věřím, že již na podzimních klatovských vícebojích na závěr sezóny svůj bodový osobák vylepší.

V sedmiboji st. žákyň nastoupila naše všestranná atletka Dáša Řezáčová, která loni zazářila vícebojařským výkonem přes 4100 bodů, vícebojařské MČR bylo loni však v nešťastný prázdninový termín, kdy byla Dáša na dovolené. Pro letošek si dali s trenérem Jirkou Beštou cíl, zkusit výkon vylepšit a kvalifikovat se tak na ono MČR ve vícebojích, které je začátkem června a tak nebylo na co čekat. Bohužel brzký termín těchto Klatovům blízkých závodů patrně Dášu stejně jako Honzu nějaké body stál, v některých disciplínách chybělo štěstí nebo svou roli mohla hrát nerozzávoděnost. Dáša přes mírnou kolizi a ztrátu zvítězila na překážkách, pak se jí bohužel nevyvedla výška, což lehce vykompenzovala osobákem v kouli, který však radost nepřinesl, neboť v rozhazování Dáša hodila téměř o metr dál. První den uzavřela parádním výkonem v běhu na 150 m, kde zaostala jen desetinu za osobákem, a po prvním dnu bylo jasné, že míří v za vítězstvím v soutěži, ale překonat svůj nejlepší bodový zisk bude složité. V dálce Dáša zvítězila za slušných 505 cm, ikdyž chtěla a umí dál, bohužel v další disciplíně oštěpu se přelomový výkon nepodařil a bylo jasné, že pro svůj vícebojařský osobák nebo alespoň 4000 bodů by musela běžet na neoblíbené osmistovce sólozávod na těžko dosažitelný čas. Dáša nakonec ve Včelnici zvítězila i s vypuštěnou půlkou o více než 700 bodů, ale určitě letos pomýšlí a je v jejích silách vybojovat daleko více bodů. V tomto víceboji si Dáša vybrala i trošku smůly, některé disciplíny vyšly, některé nevyšly, ale v tom je krása i prokletí víceboje. Držíme palce do dalších vícebojů a věříme, že to MČR letos klapne.

V kategorii mužů bojovali v desetibojařské soutěži dva naši závodící trenéři Jirka Bešta a Vojta Koželuh. Bohužel oba postihla týden před vícebojem viróza, což se nakonec projevilo zejména v bězích. Ostatní disciplíny byly poměrně vydařené, od začátku bylo jasné, že Jirka je na cestě třetím vítězstvím našeho klubu na letošních včelnických vícebojích. Ačkoliv svědomitě plnil trenérské povinnosti ke svým dvěma šikovným svěřencům, vítězil ve většině disciplín a dokonce přidal osobní rekord v kouli a překážkách. Nejvíce radosti přinesl však našim mužům včelnický tyčkařský sektor, kde si oba i přes únavu v nohách vytvořili osobní rekordy, což v Jirkově případě znamená i rekord oddílový, který má nyní hodnotu 437 cm! Jirkovo počínání v tyčkařském sektoru bylo možná nejhezčím momentem celého závodu, kdy jeho lety v oblacích sledoval celý stadion se zatajeným dechem.

Závěrem děkuji všem pořadatelům a rozhodčím za parádní závody na malebném včelnickém stadionu, kam se snad v dalších letech na víceboje ještě někdy podíváme, i kvůli kvalitnímu gastrozázemí ve stadionovém bufetu, potravinách „Nela“ a hospodě u Jelena.    

Autor: V.Koželuh

Výsledky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..