Úspěšná baráž našich žen !

téměř po měsíci se vracíme k největšímu týmovému úspěchu klatovské atletiky této sezóny …

Po loňském smolném sestupu našich děvčat z druhé ligy byla naše družstva dospělých bohužel nucena na závody cestovat zvlášť. Ženské družstvo se zúčastnilo celkem čtyř kol krajského přeboru, zatímco kluci cestovali na závody druhé ligy. Letošní cíl děvčat byl proto jasný: vybojovat v průběžných kolech krajského přeboru co nejvíce bodů a dostat se až do baráže o druhou ligu. To se našim děvčatům dařilo více než dobře – suverénní vítězství každého kola znamenalo jediné – ve sváteční středu 28.9. se děvčata vydala na baráž do daleké Chrudimi.

Už od začátku jsme věděli, že děvčata nečeká vůbec snadný boj. Konkurence byla obrovská a do karet nám nehrála ani absence několika našich děvčat a hostujících. Mnoho našich vlastních závodnic bylo oslabeno nemocí, ale i tak se holky vyhecovaly a sešly v docela hojném počtu, odhodlány za každou cenu zabojovat o postup. Déšť, vítr a chladno bohužel nepřálo mnoha osobním výkonům, ale i tak za sebe všechny holky, motivovány postupem do druhé ligy, vydaly maximum.

Největší oporou družstva byla Kája Machová, která navzdory nemoci družstvo nenechala ve štychu a vyhrála jak hod oštěpem, tak vrh koulí a přidala ještě šesté místo v hodu diskem – všechny disciplíny samozřejmě s těžším náčiním, než má v dorostenkách. Kája dokázala nejen své vrhačské kvality, ale především týmového ducha, když se i přes nachlazení rozhodla družstvo podržet. Skvělé atletické předpoklady potvrdila Verča Matoušková, pro kterou byla baráž prvním závodem po mnoha letech. Verča je držitelkou oddílového rekordu ve výšce a hned několika republikových medailí, takže i bez tréninku vybojovala druhé místo ve skoku vysokém (1.56 m) a vrhu koulí (10.91 m) a byla nepostradatelnou členkou našeho družstva. Doufáme, že za nás Verča bude závodit i v příští sezoně!

Další závodnicí byla Kristý Hozmanová, která má za sebou i svůj první mezinárodní start z minulého týdne. V Chrudimi si poprvé zaběhla čtyřstovku, kde byla bohužel zařazena do pomalejšího rozběhu, a tak stáhla soupeřky ve vnějších drahách hned na startu a poté už jen nabírala náskok. Svým výkonem 59,34 s se příliš nevzdálila od oddílového rekordu a už teď je jasné, že jej brzy překoná. Další body přidala ve skoku o tyči, kde závodily společně s Verčou Černou. Oběma děvčatům se na tyči dařilo, zejména Verča si vylepšila osobní výkon, ale na výšce 230 centimetrů nešťastně klopýtla a podvrkla si kotník. Verča je naší závodnicí s velkým potenciálem, a tak věříme a doufáme, že se kotník brzy uzdraví!

V závodě na krátké překážky jsme měli hned tři zástupkyně, konkrétně Barču Vláčilovou, Áju Nushartovou a Sáru Vápeníkovou. Sára, naše opora hostující z Plzně, přidala body i vítězstvím skoku vysokého a desátým místem ve vrhu koulí. Svoji všestrannost předvedla na osmistovce a čtyřstovkových překážkách naše šikovná dorostenka Katka Chladová, čímž přidala do celkového součtu další cenné body. S Katkou běžela osmistovku také Štěpánka Hanušová, která přispěla našemu družstvu svým bronzovým stupínkem.

Na trati 5 kilometrů nás reprezentovala Nikča Hatová, která vyrazila na čtvrté pozici (mezi bodovanými závodnicemi třetí) a tu udržela až do cíle. Její čas byl bezpochyby velmi kvalitní (odhadem okolo 19:40), ale bohužel ho neznáme, protože pořadatelé udělali chybu a některá děvčata, včetně naší Niki, běžela o kolečko navíc. Po několikahodinovém zkoumání cílové kamery zařadili rozhodčí Nikču na 9. místo, což však vyšlo najevo až večer po závodech, a nebylo tak možno protestovat, naštěstí tyto chybějící body nakonec nerozhodly. I přes nepříjemnou zkušenost Nikča nastoupila i na trať 1500 metrů, kterou zvládla s pěti kilometry (a čtyři sta metry) v nohách ve výborném čase 5:16.54.

Na skokanských disciplínách v těžkých podmínkách bodovala Dáša Řezáčová, která obsadila skvělé čtvrté místo v dálce skokem 4.85 m dlouhým a sedmé místo v trojskoku, kde skočila bezmála deset metrů. Na dálce ji doplnila Hanka Hronková, která se ještě dostala do béčkového finále běhu na 100 metrů. Dáša s Hankou a Kristý jsou nejmladší členky družstva, ale již teď jsou našimi důležitými oporami. Ve vrhačských disciplínách, hodu kladivem a diskem závodila i Eliška Vozárová. Na nejhezčí a skoro nejdramatičtější disciplínu 4 x 100 m jsme vyslaly závodnice v sestavě Štěpánka, Kačka, Andrejka a Anička Potužníková, která si také vyzkoušela starty na sprintérských tratích, když si na hladké stovce vylepšila svůj osobní rekord.

Vůbec nejdůležitějším členem družstva je ale vedoucí týmu, Ivet Koželuhová, která nevynechala jediné kolo a je pokaždé jednou z nejvíce bodujících žen v týmu. I v baráži pro družstvo urvala mnoho bodů, konkrétně dvakrát pátým místem v hodu kladivem a diskem. Za všechna děvčata Ivče moc děkujeme za veškerou organizaci a už teď se těšíme na další společnou sezonu!

Celé závody jsme netrpělivě sledovali průběžné pořadí našich děvčat, které se, při součtu bodů za celé družstvo, neustále pohybovalo okolo třetí až čtvrté pozice, při čemž do druhé ligy postupují tři týmy s nejvíce body. Byli jsme plni naděje, očekávání, ale i obav do poslední chvíle, protože rozhodně nebylo nic jisté. Před odjezdem domů ze stadionu Emila Zátopka v Chrudimi se naše děvčata usadila na třetí příčce z celkového počtu patnácti družstev, takže příští rok budou obě naše družstva závodit opět společně v druhé lize! Několik dní po úspěšném závodě dorazil zpravodaj od vedoucí soutěže s tím, že naše družstvo zaznamenalo menší kosmetické úpravy. Posunuly jsme se v celkovém pořadí na druhou příčku, kvůli porušení několika pravidel jednoho z pomyslně medailových týmů.

I když nás všechny polil pocit štěstí a úlevy, že snaha nebyla zbytečná, nejdůležitější je pro nás naše skvělá parta a dobrá nálada, která nás neopouštěla ani na krajském přeboru. Už teď se ale moc těšíme na společné závody v druhé lize i s mužským družstvem, které nás čekají příští sezonu!

Poděkování patří také ostatním hostujícím z Horšovského Týna a z Plzně za vybojované body, a hlavně za vytvoření nových přátelství. Opomenout nesmíme ani naše trenéry a kamarády Vojtu s Jirkou, kteří vyrazili místo svého volného dne holky povzbudit a zafandit.

Děkujeme za veškerou podporu a holkám za úspěšnou reprezentaci oddílu!

Výsledky

Autor: Štěpánka Hanušová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..