Osobáky a medaile na krajském mistrovství

Posledním závodem prázdnin na dráze bylo pro klatovské atlety a atletky – muže, ženy a dorostence krajské mistrovství jednotlivců na dráze v Českých Budějovicích.  Krajské mistrovství jednotlivců bylo společné pro tři kraje – Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský, takže to bylo takové „čtvrtmistrovství ČR“. Zároveň se z výsledků hodnotilo 2.kolo oblastní soutěže družstev dorostu pro tyto 3 kraje.

Dráhová sezóna se již zvolna chýlí k závěru, přesto mnozí naši závodníci prodali svoji formu a vytvořili si osobní či sezonní rekordy. Zároveň naše výprava vybojovala i několik medailí. Nejvíc zazářil tradičně Jirka Bešta, který vyhrál všechny disciplíny, do nichž nastoupil. Zlatou medaili tak bral v tyči, kde ho nezastavil ani déšť, dále v nejlepších výkonech sezóny zvítězil ve skoku vysokém a na 110 m překážek. Za překážky bohužel medaili nedostal, neboť tento závod se stal neoficiálními přebory Klatov, jelikož druhým a i posledním závodníkem v cíli byl Vojta Koželuh, který si tu zaběhl osobák. Pravidla mistrovství jsou v tomto případě neúprosná – musí být na startu alespoň 3 závodníci, pak se vyhlašuje medailový ceremoniál.

Dvě medaile získal i starší z bratrů Lukáš Bešta, který se v roli šéftrenéra dorosteneckých týmů vyhecoval, na výšce bral stříbrnou příčku za Jirkou a bronzovou pozici vybojoval v trojskoku ve svém season best (SB) výkonu. Výbornou formu ukázali i dorostenci. Vojta Chroust si vylepšil osobní rekord na 400 m a bral bronzovou medaili za 53,96 s. Osobák si vylepšil i Vojtův tréninkový kolega Berin „Bery“ Ramizi na poloviční trati 24,28 s. V kategorii mužů přidali osobní rekordy Jirka Kehart ve výšce za parádní výkon 179 cm a Jirka Procházka na půlce – 2:03,5 min.

V kategoriích něžného pohlaví se o medaile postaraly dospělé ženy, v tyči bronzová Natálka Kantová a na osmistovce stříbrná Julča Kubátová. Julču bohužel potkalo svalové zranění v její druhé disciplíně – dvoustovce, přejeme brzké uzdravení. Dobrou formu potvrdily i dorostenky, osobní rekordy zaznamenala na 300 m překážek Bára Vláčilová, ve vrhu koulí Terka Hozmanová a Adél Měsíčková. V trojskoku žen si navýšila svůj personal best Anička Šafaříková.

Ze závodů jsme odjížděli spokojeni, osobáky, sezóňáky a zejména show bratrů Beštů na výšce, kdy byli krásně podporováni zbytkem výpravy je hodná zapamatování. Na naši málo početnou výpravu se podařila i celkem slušná medailová bilance, škoda dvou čtvrtých míst. Co se týče pořadí družstev dorostu za dvě kola, tak dívky ani chlapci kvůli malému počtu závodníků v družstvu na postup dál šanci neměli, přední příčky si rozebrali větší kluby. Příští rok obě družstva posílí o mladší závodníky a závodnice z letošního žactva, a jistě se pokusí zabojovat o postup do další fáze (mistrovství Čech), byť konkurence družstev ze tří krajů je obrovská.