Něco k trenérům a mladým atletům

Často slýcháme opakované stesky, že děti nechtějí sportovat, že se už nevyskytuje tolik sportovních talentů jako dřív. To je ale velký omyl. Talenty tu pořád jsou a budou. Jenomže v dnešní nepřeberné záplavě možností je stále obtížnější objevit, rozvinout a v neposlední řadě talenty udržet.

O sportovním tréninku dětí bylo již napsáno mnoho, ale asi nejdůležitější ověřenou metodou zůstává hravost a radost z pohybu, bez okamžitých nároků na výkony a umístění. Jedině tak vypěstujeme trvalý vztah ke sportu. Leč častý opak je nejen dnešní realitou.

Sportovní trénink dětí není jednoduchý, ale pro řadu trenérů jsou děti tím nejvhodnějším a nejvděčnějším „materiálem“. Děti jsou tvárné, mají téměř nevyčerpatelný energetický potenciál s neuvěřitelnou regenerační schopností a samozřejmě mají relativně volný čas a před sebou „skvělou“ budoucnost.

Ale z pohledu trenéra – v první řadě musí ty vhodné typy najít, odlepit od počítače, přesvědčit a získat jejich rodiče. A samozřejmě pak to nejobtížnější – udržet je v pracně vybudovaných „kolejích“ nelehké a složité cesty za úspěchy. Neboť, až se postupně několika svěřencům dostane atletika, zvládnutá technika, sebevědomí a chuť závodit do „krve“ a začnou mít úspěchy, je vše OK. Slibný talent ukončí předčasně kariéru, neboť převáží zájmy zcela jiné, naprosto odlišné. A obecný recept na udržení mladých talentů zatím nikdo neobjevil, každý si ho musí najít sám.

Něco k mládeži

Daří-li se naší mládeži, pak mám z toho upřímnou radost a vážím si těch, co ji oceňují. Osobně se však domnívám, že její předčasné a přespřílišné vyzdvihování je poněkud předčasné. Neboť brzy taková hvězdička mezi svými vrstevníky přeroste okolí spíš ve své pýše než ve výkonech a je zle. Zrovna jako když takový mistr mezi chlapci či děvčaty později mezi dospělými vůbec nestačí.

Dříve se dělaly testy a mohli jsme si do družstev i vybírat. Dnes bohužel musíme děti přemlouvat, aby vůbec jely na závody a dělaly atletiku.  Nezbývá nám nic jiného, než je správně motivovat a přesvědčovat, že věnovat se atletice má smysl.

Josef Pšajdl – trenér atletiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..