Malé ohlédnutí za letošní sezónou a víceboji

Tak trochu z lenosti jsem se rozhodl, že v závěru sezóny napíšu pár řádek o tom, co jsem letos při svých atletických akcích zažil a shrnu to do jednoho článku.

Jarní část jsem strávil s naším starším žactvem na prvním kole v Klatovech a na druhém kole v Domažlicích, kde ještě naše družstva bojovala o pěkné páté místo v obou kategoriích. Bohužel přišlo září  a poslední kolo v podobě finále OMD Plzeňského kraje ve Stříbře, které bylo pohromou. Děvčata nastoupila ve čtyřech, z toho dvě závodnice byly zraněné a šly pouze vrhačské disciplíny. Chlapci byli dva a tak nezískali hlavní body, protože nebyli družstvem, i když oba žáci ve svých disciplínách poměrně pěkně bodovali.

A přitom bych po soustředění v Sušici řekl, že se nám podzim povede udržet slušnou účast z jarní části. Protože kdybych měl hodnotit účast a přístup svěřenců na soustředění, pak je mohu jen pochválit. S Lukášem Beštou, se kterým jsme letos převzali po Jirkovi Hostýnkovi štafetu v pořádání a organizování soustředění, jsme se shodli, že celá skupina fungovala úžasně. Nikdo neremcal, všichni byli na sebe tak moc hodný a jak na stadiónu, tak na Fuferně vládla úžasně pohodová nálada. Starší se věnovali mladším, všichni jsme odtrénovali, zahráli společně hru a šli se otužit do Otavy. Ani letos nechyběl tradiční čtyřboj družstev a výstup na Svatobor. Celé soustředění nás doprovázelo super počasí a to jsme si s Lukym a Jirkou vzpomněli na Jirku Hostýnka, jak tam nad námi nahoře bdí. Je mi po něm pořád strašně smutno a na tom soustředění jsem to cítil asi nejvíc, protože první soustředění, které jsme spolu organizovali bylo na Kladně v roce 2005. Od toho roku, s jednou jedinou pauzou v roce 2008, jsme spolu organizovali letní povyražení atletické mládeže pravidelně. My dva vždycky, ostatní trenéři dle možností. V Sušici jsme od roku 2009 každý první týden v srpnu, takže jsem Jirku viděl všude, u nás na našem trenérském pokoji, po ránu jak chodíval při řece běhat, ještě před snídaní, jak s námi nesměle lezl do chladné Otavy a jak jsme si já Jirka a Ivča Holubů dávali kávu po obědě. Takže ráno před snídaní jsem začal chodit běhat místo něj a kavčo po obídku jsem si dopřál jako náš rituál.

Ke konci léta skončila i druhá liga žen a mužů a ta dopadla naštěstí dobře, protože obě družstva se v druhé lize udržela. Samozřejmě bychom rádi, aby obě družstva byla v popředí, ale to by všichni, co na to trochu mají, museli jezdit a pokud možno pravidelně. Pamatuji si výroky všech, kteří říkali, že až budeme v druhé lize společně s holkama, tak začnou jezdit. Tak si to vezměte páni k srdci a příští rok, každý alespoň 2 kola. Já slibuju minimálně jedno, pokud budu zdráv a trochu ve formě. Samozřejmě budeme s Lukášem a Ivčou verbovat i naší mládež, ale ti by v druhé lize měli sbírat zkušenosti a ne táhnout družstvo.

No a čím se blížil víc podzim, tím závody vrcholily a nakonec jsme se dočkali obrovské satisfakce, protože jedna bezva holka z našeho oddílu se stala mistryní České republiky a jeden bezva kluk překonal další oddílový rekord. Že nevíte o kom je řeč? No přece o Kájině a Jirkovi. Ženy mají přednost, takže Karolína Machová. Mladší žákyně, vyhrála vrh koulí v hale, pak jí nevzali na Olympiádu, „ nevím proč?“ Naštěstí  jí vzali na mezikrajové utkání 29.9. do Kladna, kde vytvořila letošní nejhodnotnější  výkon v celé ČR ve své kategorii ve vrhu koulí  14,78 m, což je skoro o metr víc než soupeřky. A aby toho nebylo málo, tak skončila druhá v hodu oštěpem s výkonem 34,08 m. Byla tak jednou z nejlépe bodujících závodnic Plzeňského kraje, který vybojoval v Kladně i díky ní krásné druhé místo. Když mi Kájina v neděli ty výsledky volala, tak jsem měl slzy v očích a měl jsem z ní takovou radost, to ani nevíte jakou.  Hlavně z toho, jak to všem ukázala! Jsme na ní s Danou, Markét, Markét, Slávou, Irčou děsně pyšní. A rozhodně máme obrovskou motivaci příští rok vše potvrdit v kategorii starších žákyň. Kájině přeji hodně píle, houževnatosti, bojovného ducha,(předvedla, že má) a hlavně zdraví, to je základ.

Tak a jdeme na kluka, no spíš na chlapa, co mu chybí do dvou metrů pár centimetrů.  Jirka Bešta, toho všichni známe, jakpak by taky ne, když je to nejlépe bodující závodník v druhé lize a tahoun týmu. Juniorský vícemistr ČR v desetiboji, medailista z krajských jednotlivců v hale i venku. Ale hlavně, je to vynikající vícebojař a to dokázal v sobotu a v neděli 5.a 6. října na Hůrce při Klatovských vícebojích, kdy vytvořil nový oddílový rekord v desetiboji a ten má od neděle hodnotu 6 420 bodů.  Víceboje provázelo mizerné počasí, ale zase nad námi bděl Jirka Hostýnek a ani v sobotu, ani v neděli na nás neskáplo. Díky Georgi! A i v tom chladném, nevlídném počasí dokázal Jirka Bešta spolu s dalšími vícebojaři vytvořit mnoho pěkných výkonů, které byly korunovány právě jeho rekordem. Jirka od začátku držel vysoký standard 100m za 11,3s (ruční časomíra), dálka 654 cm, koule v osobáku 11,56 m, výška 186 cm a 400m 54,1 s a druhý den byl ještě lepší  100 m př.  15,9s, v disku další osobák 35,77 m, tyč 400 cm, oštěp 49,57 m třetí osobák a k času 5:00,3s jej dotáhl jeho soupeř a v tu chvíli pacemaker Vojta Koželuh, který Jirkovi celý desetiboj dělal společnost. Rozhodně by si svůj bodový stav mohl patnáctkou o hodně vylepšit jako nejlepší oddílový vytrvalec, ale víte jak se pozná kamarád, že svůj osobní prospěch promění v pomoc někomu druhému. Takže Vojta má u mě cenu fair play a jsem strašně rád, že s tímhle borcem už rok tvořím trenérskou dvojku. Díky kluci, mám z Vás radost.
No a pak mám radost ze všech, co v sobotu a neděli závodili, včetně veteránů. Víceboje je moje srdeční záležitost a každý, kdo dokončí víceboj, má u mě palec nahoru. V pětiboji mladších žákyň si vedla Kristýnka Hozmanová, která vyhrála suverénně výšku i mezi staršími holkami, když skočila 140 cm a velmi dobrou soupeřkou jí byla Dáša Řezáčová, holky byly úžasný a na rozdíl od starších nevzdaly 800m.
Starší žákyně předváděly také moc pěkné výkony, jen škoda té osmistovky, ale zase to vzdaly všechny, tak to bylo spravedlivé. Kdyby jedna z nich doběhla v čase kolem 3:10 s, tak by mohla vyhrát, protože bodové rozdíly byly minimální a tak Lea Begerl vyhrála s 1731 b, Karolína Machová získala stříbro za 1721 b, bronz brala Bára Jandová 1672 a čtvrtá byla Natálie Pešlová, která umí 800m kolem 2:50 a rozhodně by tak mohla atakovat medaili.
Mezi mladšími žáky se nejlépe vedlo Petru Křesťanovi, který Honzíka Fridricha porážel především ve svých super disciplínách skoku vysokém a skoku dalekém. Starší žáky vyhrál o 15 bodů Patrik Homolka před Berinem Ramizim  a Jirkou Matouškem, čtvrtým do party byl Matěj Tuhý. Kluci předváděli po celou dobu závodu velmi pěkné výsledky a chválím je za jejich parťácký přístup.
Poslední jsem si nechal Magdalenu Štampachvou a Báru Vláčilovou, obě žákyně dokončily celý sedmiboj a před dívkami smekám, protože tak jak běžely obě závěrečnou osmistovku, za to by se nemusel stydět nikdo. Majda i přes nulu na své super disciplíně 100m př. Báru porazila, ale jen o 30 bodů. Určitě jí k vítězství  pomohl výkon z oštěpu 28,98 m, kde Báru bodově dohonila a tak musely v závěrečném běhu bojovat do posledních metrů a to se mi líbilo, že to ani jedna nevzdala.

V závěru mého povídání chci poděkovat všem, kteří mi pomáhali v průběhu roku, a samozřejmě všem, kteří mi pomáhali při víkendových vícebojích, bez Vás přátele, bychom to tak pěkně nezvládli. Z počasí jsem byl nervózní, ale jen co jsem v sobotu uviděl na stadiónu usměvavého Vlastíka Zwiefelhofera  a jeho „ Václave, tak co pak mi dáš za práci?“, tak jsem věděl, že to dáme. A to už se to pak odvíjí, přijdou všichni, kdo slíbí, s úsměvem a pohodou a jde to jak po drátku. Mám já to, ale štěstí, že jsem Vás lidi potkal! Tak ať se potkáváme dál. A nejúžasnější hláška Vícebojů, která mě zase dostala je zprostředkovaně a pochází od Kristý Hozmanový, nejmladší účastnice „ Mně ani tak nejde o ty výkony, ale o tu partu, tady s holkama.“ No není to úžasný.

Přeju pěkný podzim a kdo budete moct, tak přijďte na klasické akce. Běh klatovskou Hůrkou 12.10.2019, určitě na podzim uděláme brigádu na úklid stadiónu po sezóně konec října počátek listopadu a na konci listopadu promítání fotek  a povídání z cest. Letos bude Afrika, Gruzie, Corsika a …..??? Tak přijďte!!!

Autor: Václav Šelmát

Výsledky letošních vícebojů : Klatovske viceboje 2019 – Vysledky

One thought on “Malé ohlédnutí za letošní sezónou a víceboji

  1. Vašku, už léta se všechny výsledky ze závodů posílají na web českého atletického svazu, kde jsou publikovány a je zajištěno jejich další zpracování do tabulek republikových i oddílových. Zasílají se tam výsledky i z daleko menších závodů. Když se to správně nezveřejní je to jen pro vlastní radost. Výsledky nejsou ani na těchto oddílových stránkách.
    Výkon Káji Machové v kouli bude i základním českým rekordem, protože rekord nebyl dosud veden a 2kg koulí mladší žákyně házejí prvním rokem. Až se zveřejní nové rekordní tabulky včetně roku 2019, bude to tam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..