Krajské mistrovství v krosu přineslo pěkné výkony i medaile !

V sobotu 20.11. vyrazila výprava našich běžců do Bělé nad Radbuzou na závod Bělská pětka, který se běžel jako krajské mistrovství v přespolním běhu všech kategorií pro rok 2021. Krásná travnatá trať s umělými překážkami i zvlněnými pasážemi slibovala pravý nefalšovaný kros.

Osmisetmetrovou trať absolvovala společně se 18. soupeřkami v kategorii přípravek Anička Řeřichová. O dvěstě metrů více odběhla v kategorii mladších žákyň její sestra Vendulka Řeřichová, která vybojovala v dramatickém finiši pěkné 13. místo z pětadvaceti závodnic. Oběma holkám i jejich rodičům patří obrovská pochvala za celou sezónu, kdy poctivě objížděly krosové závody Běžeckého poháru mládeže plzeňského kraje!

V kategorii starších žákyň se na kilometr a půl dlouhou trať vydala hájit naše barvy Vendulka Haladová. Vendy se v úvodní třetině závodu držela v čelní skupině, ze které závodnímu poli utekla pouze favorizovaná Lucie Pernicová z Železné Rudy, poté se startovní pole přesunulo na velký kilometrový okruh mimo stadion, kde se Vendulce podařilo skupinu roztrhat a do cílového prostoru přiběhla k naší velké radosti s bezpečným náskokem na celkovém druhém místě. Po loňském třetím místě na stejné akci v kategorii mladších žákyň vybojovala po přechodu do starší kategorie ještě o stupeň cennější medaili a potvrdila, že je velkým příslibem klatovské atletiky jak na dráze, tak v krosech, kde dominuje v okresní ešus lize !  

Na dvoukilometrovou trať čítající dva velké okruhy se poté vydala kategorie starších žáků, kde ve startovním poli figuroval např. letošní mistr republiky z krosu a žákovský rekordman ve stýplu J. Škarban z Plzně, ale i náš atletický univerzál Kuba Beneda. V patnáctičlenném startovním poli favorité v prvním kole lehce taktizovali, a tak většina lehce roztaženého startovního pole včetně Kuby byla relativně v kontaktu. V druhém okruhu do toho favorité „kopli“, nicméně Kuba se udržel uprostřed startovního pole a v perfektně vystupňovaném finiši dokázal ještě předstihnout jednoho soupeře a obsadil tak pěkné 8. místo. Vzhledem ke kvalitě soupeřů ve startovním poli a také tomu, že svůj Kuba první atletický závod absolvoval shodou okolností před rokem taktéž na krosovém krajském mistrovství, je Kubův výkon jednoznačným úspěchem a ukazuje zúročení Kubovy příkladné tréninkové morálky !

Stejnou trasu i distanci absolvovaly dorostenky i s naší elitní mílařkou Štěpánkou Hanušovou. Děvčata taktizovala ještě více než žáci a početná čelní skupinka nabíhala do druhého okruhu v těsném kontaktu. V poslední čtvrtině závodu zaútočila favoritka závodu Lucie Kubecová z domažlických Mílařů, nicméně hned na druhém místě se na stadionu vynořila Štěpánka a s bezpečným náskokem si zkušeně doběhla pro druhou příčku. Štěpánka tak korunovala cenným kovem svoji skvělou sezónu, kdy si během letošního roku zazávodila na mistrovství republiky na dráze, vylepšila si osobní rekordy na všech svých distancích a zamíchala pořadím v oddílových historických tabulkách. Navíc vítězila i ve všech krosových závodech na klatovsku, ke kterým nastoupila, jako byl Mochtínský běh, Běh Kolonádou či náš domácí Běh klatovskou Hůrkou. Za těmito úspěchy, kterými dělá radost nám všem,  je Štěpánčin poctivý a radostný přístup k atletice.

V kategorii mužů společně se mnou reprezentoval Atletiku Klatovy Ondra Teska, který se konečně dočkal možnosti hájit v rámci oficiálního závodu pod hlavičkou ČAS klatovské barvy. A hájil je příkladně, když v pěkné nabité konkurenci čítající např. mistra republiky v krosu Tomáše Jašu, juniorského českého rekordmana na středních tratích Kubu Davidíka, extraligové atlety plzeňské Škodovky a další skvělé závodníky, vybojoval krásné 7. místo. Ondra jakožto bezděkovský rodák, trénující v drsných končinách Čerchovského masivu ukázal, že bude pro družstvo našich mužů skvělou posilou i na dráhové závody pro další roky. Větší stopu jsme v elitní desítce neudělali jednak kvůli mému jedenáctému místu, tak taky proto, že nestartoval vítěz Práchně z minulého týdne Jirka Procházka, který by jistě byl v popředí, bohužel kvůli nachlazení závod neabsolvoval, ale byl skvělou psychickou podporou naší výpravy.

V závěrečné tombole se na nás štěstí neusmálo, a tak zvěřina v podobě střelené daněly a i další lákavé ceny naši spotřebu při cestě zpět nezvýšily. U srdce mě však zahřály pěkné výkony našich běžců a běžkyň korunované medailovými úspěchy, které mají váhu, neboť kvalita běžců napříč kategoriemi jde obecně nahoru a nejlepší krajští závodníci obvykle figurují i v republikové špičce. Přeji  všem hodně zdraví a pěkných výkonů v dalších závodech !

Celkové výsledky běžeckého poháru mládeže plzeňského kraje

Autor článku: V. Koželuh,
foto: já a Kuba Benzís          

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..