Klatovské víceboje drží tradici v každých podmínkách !

Již tradiční akce klatovské atletiky, podzimní víceboje, proběhly v trochu zeštíhlené verzi  i v letošním roce, kdy si náš klub připomíná 100 let od svého založení. Víceboje měly podle plánu probíhat v sobotu a v neděli 26. a 27. září, bohužel  sobotní počasí bylo tak nepříznivé, že jsme se  po poradě se závodníky rozhodli přesunout všechny disciplíny na neděli a myslím, že to bylo rozumné rozhodnutí. V neděli bylo počasí již příznivější a dokonce na nás párkrát vykouklo i slunce. Abychom celý závod uskutečnili alespoň v částečném rozsahu, rozhodli jsme se, že obě složky půjdou sedmiboj, ženy a žákyně klasický sedmiboj a muži disciplíny halového sedmiboje. Podařilo se nám díky výborné souhře a spolupráci obou rozhodcovských čet vhodně zkoordinovat časový pořad a závodníci tak plynule přecházeli od jedné disciplíny k druhé.  Vždy však měli dost času si odpočinout, zafandit  opačnému pohlaví a občerstvit se v našem občerstvovacím stanu, kde bylo jako vždy napečeno  od našich šikovných rozhodčích a navařeny čajíky a kávičky.

Závod začal během na 60 m mužů, dorostenců a žáků, který vyhrál náš nejlepší vícebojař Jiří Bešta v čase 7,3 s (upozorňuji, že všechny běhy byly měřeny ručně) ve velmi těsném doběhu před druhým Lukášem Beštou 7,5 s a třetím dorostencem  Berinem Ramizim 7,6 s. Bratrský souboj mezi Lukášem a Jirkou pokračoval i v dalších disciplínách a to ve skoku dalekém, vrhu koulí , kde si Jirka svou roli favorita s přehledem udržel. Lukáš měl jedinou šanci porazit Jirku ve skoku vysokém,   ale i zde Jirka zvítězil skokem vysokým 182 cm. Dobře se také v prvních disciplínách předvedl náš žákovský reprezentant Vojta Chroust, který velmi solidně vrhal koulí 10,29 m a ve skoku vysokém skončil za bratry Beštovými výkonem vysokým 170 cm. Pátou disciplínou pro pánskou část sedmiboje byl běh na 60 m př., který mezi chlapci není příliš populární, a opět jediný, kdo si to opravdu užil byl Jirka, který zvítězil v čase 8,8 s. Ovšem Jirkovou královskou disciplínou byla šestá disciplína tyč, kde svým soupeřům uskočil o parník a skončil na  rovných 4 metrech. Dlužno však říci, že i ostatní kluky je třeba za výkony v tyči pochválit, protože je to disciplína nevyzpytatelná a zrádná a oba Vojtové i Lukáš předvedli na ně slušné výkony. Na poslední sedmou disciplínu se těšil nejvíce náš nejlepší vytrvalec a reprezentant  ve steeplu Vojta Koželuh, který kilometrovou trať zaběhl v čase 2:46,2. Po součtu všech bodů se z vítězství v kategorii mužů radoval jak jinak než Jiří Bešta, na 2. místě skončil Lukáš Bešta a pro bronz si vystoupal Vojta Koželuh. V mladších kategoriích se oba závodníci stali zároveň vítězi. Je škoda, že někteří naši šikovní dorostenci a žáci do závodu nenastoupili, i tak Berina Ramiziho a Vojtu Chrousta za jejich předvedené výkony chválíme a odměnili jsme je zlatou medailí, protože oni přece nemohou za to, že jejich soupeři jsou měkkoty.

Dívčí sedmiboj tradičně začínal 100m př a zde si naše dvě nejmladší překážkářky a naděje této disciplíny Kristýna Hozmanová a Dagmar Řezáčová vedly úžasně, protože Kristýna prolétla cílem v čase 17,1 s a Dáša, i přes poměrně velké zaškobrtnutí na sedmé překážce, proběhla v čase 17,7 s.  Mezi staršími si nejlépe vedla naše dorostenecká překážkářka Barbora Vláčilová, která tuto trať zdolala v čase 19,1 s. Další disciplínou byla výška a zde opět excelovala nejmladší závodnice Kristýna Hozmanová 143 cm a druhou nejlépe skákající byla její kolegyně z mladšího žactva Dáša Řezáčová 134 cm.

Obě dvě po celou dobu sedmiboje sváděly úžasný souboj, který je ve finále dovedl až celkově  nejlepším bodovým součtům, daleko vyšším než u jejich starších klubových kolegyň.  Kristýnka zvítězila ještě ve skoku dalekém 455 cm a v běhu na 150 m za 20,4s a v běhu na 800m za 2:45 s, kde jí velice pěkně sekundovala Kateřina Chladová, která Kristýně podlehla až v samotném finiši  v čase 2:45,5 s. Dáša dokázala svojí soupeřku porazit ve vrzích, ve vrhu koulí a v hodu oštěpem,  což bodově nestačilo a tak se v této kategorii stala vítězkou Kristýna.  V ostatních kategoriíc  a disciplínách se nejlépe vedlo již zmiňované začínající atletce Kateřině Chladové, která k 2. místu z osmistovky ještě přidala 2. místo v dálce za 432 cm a 3. místo v běhu na 150m 21,9 s.

Avšak vítězkou kategorie starších žákyň se stala naše výborná oštěpařka Magdaléna Štampachová, která si právě své vítězné body na své soupeřky vybojovala ve vrhu koulí, který s přehledem vyhrála novým osobním rekordem 10,16 m a v hodu oštěpem, který poslala do vzdálenosti 31,73 m. S tímto výkonem nebyla Majda vůbec spokojena a všichni jsme litovali jejího prvního pokusu v této disciplíně, který letěl daleko za třiceti metrovou hranici, bohužel jej po odhodu neudržela a nepatrně přešlápla. Je jisté, že její další hody pak byly o poznání opatrnější.  V této kategorii si pak dívky medaile rozdělily následovně, Magdaléna Štampachová 1. místo, Kateřina Chladová 2. místo a Štěpánka Hanušová  3. místo.  V nejstarší ženské kategorii, kde spolu soupeřily dorostenky Barbora Vláčilová, Adéla Měsíčková a juniorka Natálie Kantová, si nejvíce bodů vybojovala Bára, která si dobře vedla především v bězích a skocích, stříbrná Natka byla druhá v oštěpu s výkonem 25,04 m a bronz vybojovala Áďa, která si nejlépe z této trojice vedla v běhu na 200 m 31,2 s a celkově byla druhá  ve vrhu koulí 8,22 m, kde nestačila pouze na vítěznou Majdu.

Závěrem bych chtěl moc poděkovat všem mým atletickým kamarádům, kteří se podíleli  na uspořádání závodu a vlastně moc pěkného atletického dne. Vážím si strašně moc toho, že byli ochotní svůj volný čas věnovat našim mladým atletům. Ty, kteří se zúčastnili, moc chválím,  že se nezalekli ošklivého počasí a předvedli některé opravdu pěkné výkony. A ty, kteří nedorazili, kárám a upozorňuji, že by se měli polepšit. Oddílové závody jsou především pro vás,   abyste si v poklidném domácím prostředí mohli vyzkoušet některé pro vás netradiční disciplíny  a třeba i to, jak chutnají víceboje a že závody mohou trvat i celý den nebo dva! Vy jež chcete znát podrobnější výsledky, tak navštivte atletické stránky atletika.cz a v kalendáři vyhledejte datum 26. nebo 27. září a koukněte do výsledků Klatovských vícebojů. Našim veteránům  a vytrvalcům přeji, aby měli o nadcházejících víkendech na jejich závody vydařenější počasí a hojnou závodnickou účast. Atletice a dobrým lidem zdar!

Autor: Václav Šelmát