Jiří Bešta přivezl 8. místo z elitní vícebojařské desítky

     Vrchol atletických vícebojů všech kategorií se letos uskutečnil od 3. do 5. června v Praze v Edenu na stadiónu Pražské Slávie. Až do posledních minut jsme tajně doufali, že budeme mít dvojí zastoupení a to Dáši Řezáčové v žákyních a Jiřího Bešty v mužích. Bohužel Dáša jako první náhradnice nakonec do závodu delegátem zařazena nebyla a bude si muset na první vícebojařskou účast  na republice počkat. Naopak náš ostřílený účastník MČR Jiří Bešta se poprvé představil na této vrcholné soutěži v kategorii nejvyšší, tedy mužů. 

Jiří začal svůj desetiboj v sobotu během na 100 m  a čas 10,55s, který je jen o 5 setin horší než jeho osobák, naznačoval, že je dobře připraven. V dálce tlačil muže vítr do zad a tak první pokus Jiří o drobné centimetr přešlápl, proto šel do druhého pokusu opatrněji a především s posunutým rozběhem. Ve víceboji je důležité založit, protože nejhorší je mít tři křížky a nulu v bodovém součtu, a tak Jirka založil těsně pod 6 m s velkým nedošlapem. Ve třetím pokusu si rozběh posunul blíže, ale i tak se odrazil před prknem a bylo z toho jen 638 cm, což naznačuje, že šest a půl metru by nebyl problém. Třetí disciplínou byla koule, kde byl plán vrhnout přes 11 m, protože Jirkův osobák z letoška byl 11,78 m. Bohužel koule byla pro Jirku velké zklamání, protože nejdelší vrh 9,98 m byl nepovedený druhý hod, který mu vyjel přes palec a  přes prsty mu vyjel i poslední pokus, který byl nejkratší.  Naštěstí přišla výška, kde se Jirka senzačně oklepal a jako profík předvedl krásné a vyrovnané skoky. Asi se nejlépe srovnal s povětrnostními podmínkami  a v této soutěži zvítězil s výkonem 195 cm. V poslední disciplíně v běhu na 400 m se vydal ze všech sil a zaběhl velmi pěkných 52,56 s.

Po prvním dni končil Jiří na 9. místě a oněch sto bodů z koule ho mrzelo, protože tolik ztrácel na 8. závodníka.  Neklidné spaní na poněkud rušném hotelu Volha nebylo ideální, takže lehce nevyspalý a rozlámaný se Jirka pustil do druhého dne během na 110 metrů překážek. Čas 16,19s nebyl jeho nejrychlejší , ale ve víceboji takový solidní standard. Letos již předvedl čas 15,50s, ale v individuálním závodě a to je jiné. V průměrném výkonu pokračoval  i na disku, když zahájil velmi slušným zajišťovákem 31,74 m, trochu očekával, že když se do toho pořádně opře, tak dostane disk k pětatřicítce. Bohužel hody nebyly úplně marné, ale trochu ploché a možná v konci málo zatažené, ale ono se to z poza klece snadno hodnotí. Tyto výkony Jirku stále držely na 9. místě.

Jako třetí nedělní disciplína následovala Jirkova oblíbená tyč, ve které letos už  podruhé posunul svoje osobní maximum i oddílový rekord. Bohužel tyčkařský sektor byl přímo proti větru a vítr foukal nárazově, takže se tyčkař rozběhl a před odrazem mu fouklo silně proti  a už nemusel dojít k laťce. Což se Jirkovi stalo dvakrát na 420 cm, tak jsme stojany šoupli ještě o deset centimetrů blíže na poslední třetí pokus. Jirka se pěkně rozběhl pořádně zatlačil do tyče a v tu ránu byl příliš blízko laťky, kterou shodil už ve fázi stoupání.  Pak bylo vidět, jak by tělo kulminovalo solidně nad laťkou, takže pokud by stojany zůstaly na původních 70 cm, pokus by dopadl dobře. Tyč je velká alchymie a všichni, kdo tyčku chodí, vědí o nevyzpytatelnosti této disciplíny, o čemž se přesvědčil i Jiří Sýkora, který do této disciplíny vedl, ale protože na 460 cm nezaložil, tak si zapsal v této disciplíně nulu a desetiboj tak pro něj skončil. A opět jako den před tím, po zklamání z tyče přichází velmi solidní výkon v oštěpu a to v podobě nejdelšího hodu letošní sezóny, který měl hodnotu 49,17 m a byl ve startovním poli 5. nejlepším výkonem. Poslední disciplínu 1500m šli všichni muži velmi pěkně, Ondřej Kopecký potřeboval čas kolem 4:40 s, aby splnil limit na ME v Mnichově, takže bylo rozběhnuto slušné tempo. Jirka šel velmi pěkně takticky, držel se na konci třetí skupinky a v posledním kole do toho šlápnul a z 11 místa se prosprintoval až na 6. místo a pro slušný čas 4:48,15s.

Určitě díky tomuto výkonu na patnáctce byl konečný součet 6387 bodů Jirkův nejlepší mužský desetiboj měřený elektronicky. 8. místo na MČR je určitě pro našeho vícebojaře velmi pěknou vizitkou, protože být v první desítce mezi dospělými atlety na republikové úrovni je výkon hoden obdivu. Je jasné, že Jirka od sebe v některých disciplínách očekával více, ale takový je sport a víceboj obzvláště. Člověk musí jen obdivovat, že Jirka dokáže skloubit svůj trénink s tréninkem naší nadějné mládeže, pro kterou je jistě velkým vzorem a výborným příkladem. Jirkovi děkuji za vynikající reprezentaci klubu a dlouhodobou podporu mužského týmu, kde je velkou oporou.  Přeji mu v letošní sezóně ještě hodně úspěchů  a výkonů na úrovni nebo nad úrovní osobních rekordů. A na závěr jen doplníme medailisty v této kategorii. Vítězem se stal Ondřej Kopecký z Dukly Praha, stříbro získal František Doubek z Liazu Jablonec a bronz bral Vilém Stráský z Univerzity Brno.

autor článku:

Václav Šelmát

Výsledky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..