Bilancování ! – Rok 2018 přinesl hned 4. oddílové rekordy

Je tady nový rok a doufejme spoustu kvalitních sportovních výkonů a krásných okamžiků před námi. Pojdˇme si však jako příznivci klatovské atletiky ještě připomenout rok minulý, a že je rozhodně co připomínat. I přes občasnou kritiku i z vlastních řad o úpadků výsledků a počtu závodníků, je třeba zmínit, že atletika v Klatovech má stále kvalitní úroveň, byť není v naší kotlině „masovým“ sportem.

Důkazem toho budiž hned 4 oddílové rekordy v dospělých kategoriích, což je, a nebojme se pochvaly, velice slušný počin, jelikož klatovský oddíl za 2 roky oslaví sto let existence, a tak již velkou řádku kvalitních výkonů pamatuje. Atletických disciplín není zas tak mnoho, navíc některé oddílové rekordy jsou zásluhou např. P.Frydrycha, B.Němce či J.Procházky velmi těžko dosažitelné. Překonání hned 4 rekordů 4 různými atlety v odlišných disciplinách v letošní sezóně tak působí velmi pozitivně. co se týče kvality výkonů elitních atletů našeho oddílu. Ve vrhu kladivem vylepšila ženský rekord o více než 2 metry juniorka Anežka Pourová na 44,41 m. Dále posunul vlastní oddílový rekord na 110m překážek Václav Šilhavý na 15.33 s, stejně jako Jiří Bešta ve skoku o tyči na úctyhodných 420 cm. Na 400 m překážek zaběhl Luboš Tůma nejrychlejší čas na elektrické časomíře 56,1 s, „dělí se“ tak o oddílový rekord s Jaroslavem Kabátem, který v roce 1946 zaběhl rovných 56 s. Věříme, že tito mladí atleti ještě v příštích letech své výkony vylepší a budou dělat dobré jméno klatovskému atletickému oddílu.

V soutěžích družstev dosáhlo svého vytyčeného cíle družstvo žen, které po úpadku počtu závodnic v minulé sezóně bylo náhlým znovuotevřením soutěže krajského přeboru odsouzeno k sestupu do této soutěže. Oproti roku 2017, kdy např. na 1.kolo jela děvčata v počtu 3 závodnic, probíhala letos celosezónní famózní jízda, kdy děvčata táhla za jeden provaz, a v týmu spolu bok po boku bojovaly dívky od kategorie starších žákyň až po zkušené dámy, věkově již veteránky. Mnoho děvčat poctivě absolvovalo všechny 4 kola + závěrečnou baráž o postup, kde našemu družstvu postupová příčka neunikla. Věřme, že holky postup zpět do druhé ligy, kam Klatovská atletika určitě patří, patřičně namotivuje, a pokud budou objíždět závody se stejným nadšením, máme se v druhé lize na co těšit.

V opačné situaci bylo letos družstvo mužů, které po tříleté anabázi v první lize potkal sestup do druhé ligy. V prvním roce po postupu, tj. 2016 hráli naši muži v první lize celkem důstojnou roli. Bohužel, druhý rok nastal lehký pokles účasti závodníků, který vygradoval v této sezóně (2018), kdy vlivem ať už zranění, ztráty motivace, konce kariéry, emigrace či jiných důvodů s přihlédnutím k neširoké základně mužského týmu byla účast většinou velmi slabá. Díky patří hostujícím závodníkům z Mílařů Domažlice, kteří nás nenechali ve štychu a poctivě jezdili na závody, ale ani oni, ani účast hlavních opor J.Bešty a R. Jůdy na všech kolech ligy, a dokonce ani pravidelný příliv bodů od chodců na setrvání v první lize nestačili. Pro mnohé byly tyto tři roky dobrou zkušeností a porovnáním s lepšími soupeři, některé to bohužel naopak odradilo.
Věřme, že společná účast ve druhé lize s ženami naše muže v nové sezóně patřičně nakopne, vydrží jim zdraví, a poperou se o dobré výkony.

Naši atleti se činili i na krajských mistrovstvích, kde mimo zisku medailí obsadili doslova kvanta nepopulárních bramborových umístění (např. 3 čtvrtá místa L. Bešty z krajského mistrovství). Jak už to tak bývá, historie bohužel pamatuje vítěze, proto si připomeňme medailisty.

Krajské mistrovství v hale: Medaile získali muži: J.Bešta, V.Šilhavý, L.Tůma, Š.Bureš, L.Bešta;
dorostenky: K.Strašková, B.Kořínková; dorostenci: V.Vaníček, D.Schwarz;
st. žákyně: E.Fleisigová, L.Ledvinová;
v mladším žactvu: P. Hladík, K. Machová, M. Váchová
v přípravkách: Dagmar Řezáčová, Kristýna Hozmanová,

Hlavní sezona – Krajské mistrovství: 

Krajští šampióni – I.Špererová (disk), A.Pourová (kladivo), J.Bešta (tyč), R.Jůda (oštěp), K.Machová(koule-žactvo)

další medaile: J.Bešta (dálka, destiboj), B.Kořínková(1500m dorostenky), L.Ledvinová(60m-žákyně), M.Schmidt(tyč)

Mistrovství ČR na dráze

Radek Jůda – 2. místo – oštěp junioři
Anežka Pourová – 6.místo kladivo juniorky
Lucie Ledvinová – start na 60m
Irena Stahlová – 1.místo oštěp a 3.místo kladivo – MČR veteránů

další cenné starty: 

R.Jůda – účast na mezistátním utkání juniorů a juniorek – ČR,SR,SL,HU,PL

L.Tůma – akademické mistrovství ČR v hale i na dráze

Běhy mimo dráhu: 

J.Jelínek, J.Kubátová, I.Špererová, V.Koželuh – start na MČR v přespolním běhu

Okresní soutěž běhů mimo dráhu: – J.Jelínek – absolutní vítěz, J.Procházka.ml. -2 místo muži do 39let, P.Dolejšová -2.místo ženy do 35let, I.Špererová – 3.místo ženy do 35 let. J.Urbánek – 1.místo – muži 40-49 let

Přejme všem našim atletům pevné zdraví, chuť do tréninku a pěkné výkony v letošním roce. Dětem a mladým atletickým nadějím hlavně to, ať je baví sport a pohyb, jednou budou dobré jméno klatovské atletiky šířit oni.

Na závěr chci poděkovat všem trenérům, zejména trenérům a trenérkám přípravek a nejmenších dětí, kteří odvádějí skvělou práci, při které je potřeba hodně nápaditosti a trpělivosti, a jednou snad uvidí své svěřence třeba i lámat v úvodu zmiňované oddílové rekordy.

za oddílové kuloáry – V.K.

PS: Pokud byl někdo ve výčtu výsledků opomenut, omlouvám se, nebylo to úmyslně. Nechť svou námitku napíše na nástěnku v pánské šatně.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..