Vícebojařský týden na Klatovsku

   Od minulého víkendu 24. září se v Klatovech konalo několik vícebojařských klání. V sobotu měli svůj vrhačský pětiboj dospělí a veteráni. V pondělí a úterý 26 a 27. září se konal okresní přebor v atletickém čtyřboji družstev základních škol, který pořádala Základní škola Klatovy Plánická ul. Už  od pondělí bohužel vícebojaře provázelo poměrně nevlídné počasí a člověk jen musel obdivovat,  jak se většina závodníků s nepříznivým počasím vypořádala. Mezi žáky i žákyněmi se v atletickém čtyřboji nejlépe dařilo chlapcům a dívkám z Klatovského gymnázia, na druhém místě v kategorii žáků skončili žáci ZŠ Sušice Lerchova, v kategorii žákyň dívky ze ZŠ Nýrsko Komenského a bronzovou příčku v obou kategoriích vybojovali hoši a dívky ze ZŠ Klatovy Plánická ul. K naší velké radosti byla družstva gymnázia a Plánické složena převážně z atletů a atletek našeho atletického klubu. Nejlepší čtyřbojařkou okresu se stala Kristýna Hozmanová s 2 183 b., v těsném závěsu na druhém místě skončila Dáša Řezáčová s 2053 b., cenné vícebojařské zkušenosti získaly a pěkné výkony předvedly naše atletky Lenka Miltová, Nela Kislingrová, Iveta Bezpalcová, Aneta Vítovcová, Lucie Chalupová   a mezi chlapci atleti Tadeáš Kalouner, Martin Jáchymovský, Tomáš Nushart a Lukáš Vondráček.             

       Výše zmíněné žákyně a skvělé atletiky Kristý s Dášou hned další den 28. září podpořily družstvo klatovských žen v baráži o postup do druhé ligy. A podpořily jej skvěle, protože obě i přes únavu po čtyřboji, předvedly parádní výkony, bodovaly ve svých disciplínách a přinesly tak cenné body. Nejen díky jejich výkonům, ale skvělým výkonům všech našich děvčat vybojovaly holky úžasný postup do druhé ligy a udělaly tak radost nejen vedoucí žen Ivetce Koželuhové, ale i všem fandům atletiky.                                                                                                                              

            A aby toho naši atleti a naše atletky neměli málo, tak jsme o víkendu pořádali Mistrovství plzeňského kraje ve vícebojích a hned v úvodu bych rád moc poděkoval všem, kteří se spolupodíleli na uspořádání tohoto dvoudenního klání. Bohužel nás moc mrzela malá účast především závodníků   z ostatních klubů. Počasí vícebojařům ani 1. ani 2. října úplně nepřálo, ale velkou část jsme zvládli odzávodit bez deště. Nejlépe byl obsazen sedmiboj žákyň, kde do soutěže nastoupilo sedm žákyň. Nejlépe se od první disciplíny 100 m př. vedlo naší Dáše Řezáčové, která svými velmi solidními výkony  v sedmi disciplínách získala parádních 3 730  bodů a s převahou zvítězila. Snad si tak spravila chuť   po vícebojařské republice, kam se jen o jedno místo neprobojovala a byla tak první náhradnicí, což jí bylo k ničemu, když si nemohla na MČR zazávodit. Určitě svým víkendovým výkonem potěšila trenéra Jirku Beštu. Velmi pěkný souboj již od prvního dne probíhal mezi naší Kristýnkou Hozmanovou  a domažlickou Janou Kozákovou, která nakonec uhájila svůj pětibodový náskok ve strhujícím finiši na 800 m, když Kristý vyhrála, ale pouze o několik desetin sekundy před Janou. Jana Kozáková tak brala stříbro za 3269 b. a Kristýna Hozmanová bronz za 3264 b. Pro své první vícebojařské zkušenosti si doběhla i Hanka Hronková, která vybojovala 2 628 b. a i ona se ve středu úspěšně účastnila baráže a v pátek v Domažlicích Středoškolského poháru plzeňského kraje, takže z té velké únavy nakonec vykřesala ještě poměrně pěkné výkony, i když vím, že byla Hanka ze svých výkonů trochu zklamaná. Pro mě je to, co naše dívky předvedly, neuvěřitelné. Odzávodit téměř do plna tři závody v jednom týdnu a v ošklivém počasí. Děvčata klobouk dolů!

Naši žáci Jan Kuchař, Martin Jáchymovský a Tobias Pour se pustili do svých devítibojů, kromě Honzíka také poprvé a také jako druhý závod v týdnu. Tobias se účastnil vrhačských vícebojů, Martin Jáchymovský byl členem čtyřbojařského týmu klatovského gymnázia a Honza byl členem týmu gymnázia na středoškolském poháru. Hoši sváděli pěkný souboj od samého začátku. Většinou se střídali o první místo Honza s Martinem, ale tyč naopak vyhrál Tobík, který si při svém prvním tyčkařském vystoupení zapsal 210 cm a jako jediný založil. Vrhy byly u všech třech chlapců docela vyrovnané, protože právě oni tři byli vrhačskými oporami úspěšného žákovského družstva. Takže nakonec rozhodovaly běhy, které má nejlepší svěřenec Jirky Bešty, Honzík Kuchař, který s převahou vyhrál závěrečný běh na 1000 m a získal konečný součet 3 586 b. Součet 2 965 b. stačil Martinovi Jáchymovskému na stříbro a bronz bral Tobias Pour za 2 289 b.

V soutěži desetibojařů se představili naši dva ostřílení matadoři, rekordman oddílu Jiří Bešta dosáhl úctyhodných 6 407 b. a Vojta Koželuh téměř zdolal čtyři tisíce bodů 3 995 b. Jen pro zajímavost si uveďme Jirkovi výkony, ať mají třeba naši mladí hoši čeho dosahovat a na co trénovat. Půjdeme hezky od první disciplíny a dodržíme vícebojařské pořadí, takže 100 m 11,58 s, dálka 653 cm, koule 10,95 m, výška 182 cm,  400 m 54,31 s, druhý den – 110 m př. 15,66 s, disk 33,80 m, tyč 430 cm, oštěp 45,95 m, 1500 m 4:51,42. Jirka zhodnotil svůj výkon jako solidní, přičemž nejvíce ho mrzela výška, kde letos předvedl skoky přes 190 cm a běh na 400 m, který kluci běželi v dešti a Jirka ho umí za 52 s. Jinak bych řekl, že ostatní výkony byly skvělé, buď to byly osobáky jak v kouli, tak na disku  nebo nejlepší výkony ve víceboji. Všem účastníkům děkuji za jejich bezvadné výkony, atmosféru, kterou vytvářeli a medailistům gratulujeme k zisku cenných kovů. A děkujeme mistryním a mistrům Plzeňského kraje, že tituly získaly v barvách Atletiky Klatovy, čímž zachovávají oddílovou vícebojařskou tradici.

Autor článku: Václav Šelmát

Výsledky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..